Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Agro invest
  • 23.03.2025. 09:00

Kakve veze ima 300 rasnih bikova sa uzgojem lješnjaka?

Uzgoj bikova, kažu nam u "Poljoprivredniku" nije profitabilna djelatnost. U njihovoj štali je 300 grla vrsnih rasa.

Kakve veze ima 300 rasnih bikova sa uzgojem lješnjaka?
Foto: Slobodan Živanić
  • 463
  • 142
  • 0

Još šezdesetih godina, prošlog vijeka, derventski "Poljoprivrednik" osnovan je kao poljoprivredni kombinat, a 2010. ponovo staje na noge i danas je član Agro invest grupe.

Osnovna djelatnost je mješovita poljoprivredna proizvodnja, a uključuje sjemenarstvo, ratarsku proizvodnju, kao i otkup, skladištenje i prodaju poljoprivrednih proizvoda.

Tov nije profitabilna djelatnost

Štale su iskoristili za stočarsku proizvodnju, pa tako danas imaju oko 300 bikova u tovu, iako je kapacitet za 800 grla. Osnovni razlog smanjenog obima proizvodnje je neprofitabilnost. Uzgoj bikova, kažu nam, nije profitabilna djelatnost, a to potvrđuje i činjenica da je sve manje grla u BiH u tovu kao i farmi koje se bave ovim poslom.

"Odnosno sve je veći broj farmi koje stavljaju ključ u bravu. Razloga za to je više, jedan od osnovnih je plasman, bh. tržište je jako malo po pitanju plasmana goveđeg mesa i jako zatvoreno, prije svega od Evropske unije, jer se goveđe meso ne može izvesti u EU, a i nažalost iz svih zemalja se sve uvozi", ističe Zlatko Mikerević iz ovog poljoprivrednog preduzeća.

štala sa bikovima u tovu, na ulazru traktor
Veći poticaji bi omogućili širenje proizvodnje

Telad dolaze iz uvoza, iz zemalja članica EU - Hrvatske, Češke, Slovačke, Mađarske, koje su lider u proizvodnji junadi za tov, a najčešće zastupljene pasmine su šarole, limuzin i simentalac.

"Pasmine šarole i limusin su izuzetno kvalitetne, imaju izuzetno kvalitetno meso i odličan radman, znači procenat mesa koji određena pasmina daje", dodaje Mikerević.

Dva razloga za tov

Iako uzgoj bikova nema ekonomsku isplativosti, naš sagovornik ističe da iz dva razloga moraju da se bave tovom.

"Prvi i osnovni razlog jeste da nam je potreban stajnjak, jer se bavimo voćarstvom i imamo preko 250 dunuma lješnjaka. Tu ne namjeravamo stati, planiramo širiti zasade. Mi stajnjak na tržištu ne možemo kupiti, tako da smo primorani sami da proizvodimo", govori Mikerević.

bikovi u tovu
Trenutna cijena bikova je oko šest maraka po kilogramu

Drugi razlog je, kako navodi, koncesija, jer kada su dobili zemljište od Vlade Republike Srpske jedan od uslova je bio bavljenje stočarstvom.

Inače, trenutna cijena bikova je oko šest maraka po kilogramu žive vage.

Farma automatizovana

"Poljoprivrednik" danas obrađuje oko 700 dunuma zemlje na koju su dobili koncesiju od Vlade Republike Srpske. Posao na farmi je u najvećoj mjeri automatizovan, zbog čega sav posao obavljaju dva zaposlena radnika.

BiH uvezla traktora u vrijednosti oko četvrt milijarde KM, pronašli smo najskuplji!

"Nadamo se da će u narednom periodu biti veći podsticaji za proizvodnju bikova, što bi omogućilo popunjavanje postojećih kapaciteta u štalama, a ukoliko bi proizvodnja bila ekonomski isplativa, razmišljali bi i o izgradnji novih kapaciteta", poručuje Mikerević.


Tagovi

Poljoprivrednik Agro invest grupa Bikovi u tovu Zlatko Mikerević Uzgoj lješnjaka


Autor

Slobodan Živanić

Više [+]

Dugogodišnji novinar i TV voditelj iz Dervente. Uređivao je i vodio emisiju o poljoprivredi na jednoj lokalnoj televiziji.