Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Janjenje
  • 15.03.2020. 11:30

Janjenje ovce je najradosniji, ali i najteži posao svakog ovčara

Težak je to i mukotrpan posao. U tih mjesec dana dok se ovce janje morate stalno biti prisutni i u njihovoj blizini, rekao nam je Saša Horvat kojeg smo i posjetili tokom najburnijeg razdoblja u ovčarskoj proizvodnji.

Foto: Damir Rukovanjski
  • 315
  • 50
  • 0

"Težak je to i mukotrpan posao. U tih mjesec dana dok se ovce janje morate stalno biti prisutni i u njihovoj blizini", rekao nam je Saša Horvat iz Klokočevaca kod Našica, u susjednoj Hrvatskoj, kojeg smo i posjetili tokom najburnijeg razdoblja u ovčarskoj proizvodnji. S dva radnika, svojim ovcama pasmine Ile de france, stalno pomaže u janjenju. I zaista svakih pola sata neka od ovaca se porađala, a zajedno s nama, okolo su trčkarali mali jaganjci, stari nekoliko dana.

"U prosjeku ojanje dva komada", kaže naš domaćin i ističe kako je često i tri janjeta, a ponekad i više, što je, dodaje, veći koeficijent janjenja nego kod uobičajenih domaćih pasmina. No, kod ove francuske je važna mesnatost janjića, odnosno randman mesa. Na porađaju znaju biti i šest, sedam kilograma težine. Odmah po janjenju, ovce s janjićima smještaju u poseban boks i nakon jedne sedmice već očvrsnu.

Koliko je posla oko janjenja, uvjerili smo se i sami tokom posjete farmi 

Uz ovcu budu dva do dva i po mjeseca, a onda prije prodaje budu još približno mjesec dana odvojeni uz dohranu. Ženska janjad s tri mjeseca idu u prodaju, a muški s pet. U štali s osamdeset čistokrvnih ovaca te četiri ovna, one idu na pašu čim odbiju janjce. Sada, tokom janjenja, paze i na obrok koji se sastoji od više vrsta žitarica. Približno do 1,5 kg na dan po glavi, uz sijeno, vitamine, so.

Farma Trajkovski uzgaja najplodniju rasu ovaca na planeti

"Ekološka zob, ječam, repini rezanci tritikal, posije...", nabraja Horvat te posebno ističe važnost i kvalitet montažne štale koju je izgradio, a koja se pokazala odličnom. "Bilo je mnogih koji su sumnjali, ali ova montažna štala koju mu je podigla kompanija iz obližnjeg sela Kućanci, Eko plast plus izdržala je i sve vjetrove i pokazala se idealnom za držanje ovaca", naglašava Saša. 

Kako izgleda janjenje, možete pogledati ovdje

Ile de france je najmesnatija pasmina na svijetu. Ovnovi teže oko 160 kilograma, a šilježice su od 80 do 100 kilograma kada su za rasplod. Nakon godinu dana starosti idu u priplod. Cijena ženskog janjeta za rasplod u Mađarskoj, Srbiji i okolnim zemljama kreće se oko 300 eura po komadu. Tada je janje staro od tri do šest mjeseci, a što je starije, postiže bolju cijenu, dok muško rasplodno grlo u starosti od godinu dana stoji od 500 do 1.000 eura. Inače, Horvat je stado kupio uz pomoć sredstava iz Programa ruralnog razvoja.


Fotoprilog


Tagovi

Saša Horvat Ile de France Klokočevci


Autor

Damir Rukovanjski

Više [+]

Diplomirani agronom - dugogodišnji dopisnik, novinar i urednik. Urednik EU Agro Info od 2008 do 2013., urednik Agrotehnike, izdavač brojne stručne poljoprivredne literature. Kolumnist Agrokluba od 2008. godine.