Pretraga tekstova
Klanje svinja je dozvoljeno za vlastite potrebe, ali uz određene uslove.
Afrička svinjska kuga poharala je proteklih mjeseci brojna gazdinstva. Situacija je trenutno nešto povoljnija, no zaraza se i dalje širi, a o tome svjedoče i posljednji otkriveni slučajevi u Hercegovini i Sarajevsko-romanijskoj regiji.
Od pojave ove bolesti u Republici Srpskoj je eutanaziramo 48.000 svinja, potvrdio je Negoslav Lukić, koordinator za veterinarstvo u Ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva RS, gostujući na ATV.
Zbog ASK doveden je pitanje i ovogodišnji svinjokolj, koji se tradicionalno održava zimi, uglavnom iz praktičnih razloga jer su tada poslovi njivi su završeni, a i hladnoća sprečava i kvarenje mesa. No, prema riječima Lukića, klanje svinja za vlastite potrebe dozvoljeno.
Potrebno je, kako je rekao, osigurati prostor gdje se svinje kolju koji se može oprati i dezinfekovati. Također neophodno je iskopati i jame za zbrinjavanje iznutrica i drugih nusproizvoda klanja. Za svinjokolj se moraju pribaviti uvjerenje da je svinja zdrava.
"Apelujemo na domaćine, kao i na lovce, da se uzorci na trihinelozu dostavljaju veterinarskoj stanici", rekao je Lukić.
Još jedan uslov je da, ako se svinje nalaze u zaraženom krugu, obavezno je uzeti uzorak slezine i tek ukoliko su i jedan i drugi uzorak negativni može se koristiti meso.
Pravilnik stupio na snagu: Pročitajte koje svinje smiju na klanje?
"Nadamo se da će biti dovoljno mesa. Nema mjesta panici, mi se uzdamo u našu domaću proizvodnju. Na snazi je mjera obilježavanja svih svinja i apelujem na sve farmere da o trošku ministarstva obilježe svoje životinje", naveo je.
Tagovi
Afrička svinjska kuga Svinjokolj Tradicija Svinjsko meso Negoslav Lukić Klanje svinja
Autorica
Više [+]
Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!