Pretraga tekstova
Za jedan kilogram stočne hrane potrebno je oko tri do četiri litre vode, kaže Agnes Tengovandu - Tjindo, farmerica koja je zbog suše ječam počela uzgajati u hidroponu.
U južnoj Africi, točnije zapadnoj Namibiji suša je toliko jaka da se farmerica Agnes Tengovandu-Tjindo iz malenog sela Otjozondjou brinula da njene životinje neće preživjeti. "Izgubila sam veliki broj stoke, ostalo mi je samo nekoliko goveda i koza", rekla je UN-ovoj agenciji za hranu i poljoprivredu (FAO), koja na tom području provodi projekt hidroponskog uzgoja ječma kao stočne hrane.
Naime, tijekom posljednjih nekoliko godina to se područje oporavlja od jedne od najtežih suša u novijoj povijesti. Zbog takvih uvjeta tamošnji poljoprivrednici nisu mogli proizvesti dovoljno hrane kako bi namirili sebe i svoju stoku.
Kupnja krmiva bila im je preskupa pa su bili prisiljeni naći alternativu. Pokrenut je projekt koji je uveo hidroponiku, a uz malo vode, bez tla i supstrata ubrzo je počeo nicati ječam. Sjeme su prvo namočili, a nakon što je proklijalo, premješteno je u hidropone.
Ove se biljke zalijevaju svakih sedam dana, a dobiveni zeleni izdanci se beru i njime hrani stoka. Ova metoda, kažu, ima brojne prednosti, a najvažnija je brzina rasta. Potrebno je samo tjedan dana da usjev naraste i postane krma u usporedbi s nekoliko tjedana kod uobičajene proizvodnje. Također, ne troši se gorivo, a sve što je potrebno je malo vode i hranjiva, što se čini pogodnim za uzgoj u sušnim vremenima.
Ovakav uzoj prepoznala je i lokalna udruga poljoprivrednika te je Agnes postala jedna od preko 3.000 farmera koji su prošli obuku o procesu proizvodnje ove vrste krmiva.
Projektom je uspostavljeno 79 sustava za uzgoj u sedam regija te zemlje. Stručnjaci iz FAO-a te Namibijskog nacionalnog sindikata poljoprivrednika obučavali su osoblje tamošnjeg Ministarstva poljoprivrede koji su znanje prenijeli farmerima sudionicima, a oni opet svojoj zajednici.
Tako je Agnes postala voditeljica programa na svom području. "Proizvodnji ovakvog ječma treba otprilike šest do sedam dana, a za jedan kilogram potrebno je oko tri do četiri litre vode", pojasnila je.
"Stvorili smo sustav koji osigurava ne samo da svako kućanstvo dobiva stočnu hranu, već omogućuje ljudima da se uključe u proces njezine proizvodnje", tvrdi ona te zaključuje: "Čak i ako se kiša vrati, mi ćemo i dalje nastaviti uzgajati i na ovaj način jer su klimatske promjene neporeciva stvarnost, suša može nastupiti u bilo kojem trenutku.".
Projekt je započeo 2020. godine, a do sada je od njega imalo koristi oko 3.350 kućanstava. "Sada smo u stanju prehraniti stoku i spasiti je od umiranja", kazala je Anna Isaacks, voditeljica male farme u južnoj Namibiji koja je također uključena u program.
Tijekom projekta stoka je cijepljena protiv različitih bolesti i liječena od različitih parazita.
Tagovi
Hidroponski uzgoj Stočna hrana Suša FAO
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Damir Senjan
prije 2 dana
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
prije 2 dana
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
prije 2 dana
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
prije 5 dana
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
prije 6 dana
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
prije 1 tjedan
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.