Sve počinje u štali. Najprije treba znati šta želiš, pa onda odabrati bika, odnosno sjeme za kravu, poručuju iz slovenskog centra za osjemenjivanje.
U Sloveniji se bilježi stalni rast mliječnosti krava, a taj rezultat nije slučajan, već je, kako kaže Janez Kunc, generalni direktor slovenskog Centra za osjemenjivanje Preska, direktna posljedica genetskog unapređenja bikova.
"Danas prosječna holštajn krava u Sloveniji daje 8.717 kilograma mlijeka u standardnoj laktaciji, smeđa pasmina (Brown Swiss) 7.450 kg, dok simentalke postižu 6.166 kilograma," ističe Kunc i naglašava da se ti brojevi odnose na prosječnu godišnju laktaciju.
Bikovske majke, kako dodaje, u prosjeku imaju 12.000 kg godišnju proizvodnju, sa 4,7 procenta masti i 3,4 bjelančevina. Kod smeđe rase je mliječnost nešto niža, ali ima više suhe materije.
"Naši farmeri koji sami proizvode sir, jogurt i ostale proizvode od mlijeka, se odlučuju na kombiniranje holštajn i i Brown Swiss, ili pređu na smeđu pasminu jer imaju više koristi," rekao je Kunc predstavljajući rezultate selekcije bikova, na ovogodišnjem Sajmu mljekara RS.
Posebnu pažnju zaslužuju dvije holštajnske krave koje su u jednoj godini proizvele više od 20.000 kilograma mlijeka, a obje imaju status bikovskih majki. Kunc naglašava i da među deset najelitnijih grla u zemlji nalaze kravu čiji su otac i djed s majčine strane slovenskog porijekla, što svjedoči o napretku domaće genetike.
"Kod smeđe pasmine imamo više domaćih bikova čiji potomci dostižu do 14.000 kilograma godišnje proizvodnje, što je na istom nivou kao genetika iz Njemačke, Švicarske i Austrije. Genomsku selekciju u ovoj pasmini vodimo već deset godina," navodi on.
Svake godine domaći uzgajivači dobiju priznanje za krave koje u životnom vijeku proizvedu 100 hiljada litara mlijeka, a dvije trećine njih su, kako kaže, potomci domaćih bikova. Osim na količini mlijeka i reprodukciji, mnogo pažnje ulažu i u duži životni vijek krava.
"Prvo moraš znati šta imaš u štali i šta želiš postići. Tada možeš odabrati pravog bika za svaku kravu - da ispravi ono što nedostaje, a da ne pokvari ono što si već postigao," poručuje Kunc.
U Centru za osjemenjivanje Preska proizvode sjeme holštajna, smeđe pasmine, tovnih rasa poput limuzina, šarolea i angusa, kao i sjeme autohtone alpske rase cike – otporne, dugovječne i prilagodljive krave koja se uspješno širi i van alpskog područja.
Već imaju bezrožne bikove kod limuzina, a očekuju da će se u naredne dvije godine dobiti i šarole bikove koji prenose gen za bezrožnost.
Katalog bikova za 2025. godinu dostupan je online.
"Svaki bik koji dolazi, prolazi testiranja. Tek kada znamo šta može ponuditi, nudimo ga farmerima. Na osnovu tih podataka farmer može planirati unapređenje svog stada sa sigurnošću," zaključuje Kunc.
Tagovi
Autorica