Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Izvoz bikova
  • 07.01.2018. 09:15

BiH stočari bikove izovze brodovima u Libanon

Zavisno od težine životinja, na brod se moglo utovariti od 1.200 do 1.800 grla, a za ona iz Bosne i Hercegovine bila je obezbijeđena trećina prostora.

Foto: Bigstockphoto/ahavelaar
  • 1.129
  • 99
  • 0

Pored izvoza mesa za Tursku, stočari iz Bosne i Hercegovine tokom prošle godine imali su priliku i da dio prihoda ostvare izvozom žive stoke u Libanon. Taj je izvoz, pored bilateralnih problema, ipak trajao u kontinuitetu.

Bikovi teški od 500 do 800 kilograma svaka dva mjeseca tovareni su u specijalne brodove s hranilicama i pojilicama u crnogorskoj luci Bar da bi zatim nakon luke u Kopru u Sloveniji, gdje je vršen utovar stoke iz EU, plovili u ovu azijsku zemlju na Bliskom istoku, navode nezavisne.

Trećina prostora za bikove iz BiH

Zavisno od težine životinja, na brod se moglo utovariti od 1.200 do 1.800 grla, a za ona iz Bosne i Hercegovine bila je obezbijeđena trećina prostora. Drugu trećinu popunili bi bikovi iz Srbije, a brod bi bio pun s trećinom životinja iz EU.

Nemanja Vasić, potpredsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH, kaže kako je najveći problem u ovom poslu bio činjenica da BiH, ali ni Srbija, nemaju potpisan bilateralni sporazum o trgovini s ovom zemljom, što dosta otežava stvari, jer se po važećim zakonima u BiH žive životinje tada ne mogu izvoziti.

"Inicijativa za bilateralni sporazum s Libanom je pokrenuta od strane Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, tačnije ministra Mirka Šarovića, a do tada postoji saglasnost i uputstvo da se radi u skladu s pravilima Evropske komisije, koja omogućavaju izvoz živih životinja. Zasad premoštavamo na taj način", kaže Vasić.

Izvozi se najviše u Srbiju pa u Libanon

Inače, posljednji raspoloživi podaci pokazuju kako je u ovu zemlju do novembra prošle godine iz BiH izvezeno živih životinja u vrijednosti od 2,64 miliona maraka.

To je svrstava na drugo mjesto kada je izvoz svih životinja iz BiH u pitanju, jer je samo u Srbiju otišlo više živih životinja, i to u vrijednosti od oko 3,2 miliona maraka.

Bogdan Sladojević izvezao deset punih brodova

Jedan od prvih farmera koji je krenuo s izvozom stoke u Libanon, i to još prije desetak godina, je Bogdan Sladojević iz Gradiške, koji ima veliku farmu u mjestu Cerovljani, a tada je sam izvezao oko deset punih brodova. Smatra kako bi stočarima trebalo otvoriti nova tržišta, prvenstveno kroz nove rute transporta.

"Mi nemamo provoz. Ured za veterinarstvo BiH bi trebalo da završi procedure kako bismo životinje mogli prevoziti kopnenim putem, ali i preko luke Ploče, koja nam je bliža od Bara. Zasad kopnenim putem se može izvesti samo meso za Tursku", kazao je Sladojević.

Uvoz živog mesa "teži" deset puta

Na njegovoj strani su podaci koji pokazuju kako ukupan izvoz živih životinja iz BiH u 2017. iznosi oko sedam miliona maraka, dok je sa druge strane uvoz "težak" preko 75 miliona KM i veći je za 15 miliona maraka nego u 2016. godini.

Još uvijek se ne zna hoće li se raditi na uspostavljanju nekih novih ruta za izvoz živih životinja.

Foto: Bigstockphoto/ahavelaar


Tagovi

Izvoz bikova Izvoz u Libanon Izvoz živog mesa


Autorica

Maja Celing Celić

Više [+]

Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu. Urednica je portala Agroklub.