Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

Dud

Engleski naziv: Mulberry | Latinski naziv: Morus sp.

Dud

Dud je listopadna drvenasta kultura koja pripada porodici dudovki (Moraceae), a porijeklom je iz zapadne Azije. Prvenstveno je njegova ekonomska korist uočena u proizvodnji svile, budući da se ličinke dudovog svilca prehranjuju lišćem bijelog duda. Za dud je vezana i historijska zanimljivost. Naime, engleski kralj James I. pozvao je 1608. godine stanovnike da u što većoj količini uzgajaju stabla duda radi poboljšavanja proizvodnje svile. Mnogi su se stanovnici odazvali pozivu, ali na nesreću, posadili su crni dud, a ne bijeli, čije listove u prehrani koristi dudov svilac.

Glavne su vrste duda:

  • crni dud (Morus nigra)
  • crveni dud (Morus rubra)
  • bijeli dud (Morus alba)

Okus ploda duda je sladak, s vrlo malo kiselina, a po izgledu nalikuju plodovima maline. Stablo duda često izgleda starije nego što uistinu jest, budući da se obično vrlo rano počne naginjati, a kora puca i poprima starinski izgled. Listovi su svjetlozeleni, široki, ovalni, dugi oko 12 cm, a široki 10 cm. Rub lista je pilast, a površina gruba i dlakava.

Agroekološki uvjeti za uzgoj duda

Temperatura

Dud se može uzgajati na područjima do 300 m nadmorske visine, a zimi uspijeva na temperaturama do -23 °C pa je tako otporna na zimske temperature. Kao i većina voćnih vrsta preferira osunčane položaje.

Voda

Starija, dobro ukorijenjena stabla duda dobro podnose sušu. Korijen će duda rasti duboko u zemlju i moći iskoristiti i vodu iz dubljih dijelova tla.

Tlo

Dud nema velike zahtjeve prema tlu tako da se može uspješno uzgajati i na slabije kvalitetnim tlima. Ipak, za uzgoj bi bilo poželjno da je tlo dobro ocijedito i neutralnog pH.

Sadnja i uzgoj duda

Prilikom sadnje potrebno je obratiti pažnju na činjenicu da stablo duda u prosjeku naraste 10 m, ali visina može doseći i 20 m, a oblik krošnje je široko razgranat, stoga sklop sadnje nikako ne smije biti pregust. Ipak, u kultiviranom obliku rezidbom se postižu niži uzgojni oblici čime se olakšava berba. Uzgojni oblici mogu biti razni – od piramidalnog do visećeg, koji je i najučestaliji.

Obično se zbog dugovječnosti dudovi sade uz puteve. Budući da bijeli dud ima „slatko“ drvo koje privlači gusjenice, treba obratiti pažnju na njihovo tretiranje ukoliko do napada dođe i zaštititi okolne nasade. Važan faktor u uzgoju duda je i sposobnost mikorize (simbioza korijena i gljiva), što omogućuje fiksiranje azota iz tla i manju upotrebu gnojiva.

Razmnožavanje duda

Razmnožavanje je moguće vegetativnim dijelovima, odnosno reznicama i kalemljenjem ali i generativno sjemenom. Dud se vrlo lahko uzgaja i iz sjemena i takva su stabla obično zdravija, ali za komercijalan se uzgoj preporučuje vegetativno razmnožavanje, kojim se održavaju željene karakteristike stabla i ploda. Reznice se sade u jesen ili rano proljeće. Obično su dužine od 20 do 40 cm, a prilikom sadnje potrebno je ostaviti dva do tri pupa iznad zemlje.

Berba i plodovi duda

Dud cvate tokom maja, a sazrijeva u junu. Cvjetovi su sitni i neugledni. Berba plodova obično traje od juna do augusta. Plodovi su vrlo slatki, a veličina im je od 1,5 do 2 cm. Plodovi se mogu jesti u svježem stanju ili sušeni. Prerađeni se koriste za pravljenje marmelada i rakija. Izuzetno je ljekovit čaj od dudovog lišća za liječenje bolesti dišnih organa, probavnih smetnji i dijabetesa.

Izvor:

  • Russel T. i Cutler C.: Svjetska enciklopedija drveća, Leo Commerce d.o.o., Rijeka, 2004.
  • Gospodarski list

Dud - Sorte

ukupno: 1, aktivno: 0, neaktivno: 1

Domaći dud

Dud @ KLUB

Pred srpskom poljoprivedom su tri ključna izazova, a to su ukrupnjavanje proizvodnje, veće navodnjavanje i korišćenje nauke i savremene tehnologije, izjavio je izvršni direktor MK grupe Mihailo Janković. "Naša poljoprivredna gazdinstva su sitna, prosečna ekonomska veličina im je 6.000 evra, a kod 50...

U susret Novosadskom sajmu: Ovo je IMT 5500 koji je svojevremeno bio jedan od najjačih traktora u Evropi u serijskoj proizvodnji i kada je prvi put predstavljen na Novosadskom sajmu, novinari su pitali direktora Radoslava Radovića: "Kome je potreban ovakav traktor?" On je odogovorio: "Nikome. Samo s...

Nova blaga starog podruma Na ekskluzivnoj večeri "Nova blaga starog podruma" u zagrebačkom restoranu Kaiser Marija Meštrovića, prvi put se izvan podruma kušalo macerirano bijelo i odležano crno vino od grožđa s glasovitog kutjevačkog vinogradarskog položaja Koria iz berbe 2017. Linija vina nazvana j...

+4

Orah je veoma cenjen na našim prostorima, koristi se često u ishrani, ali mnogi ga gaje i zbog visoke cene, jer se prodajom može dobro zaraditi. U poređenju sa ostalim koštunjavim voćem, smatra se najzdravijim, pre svega zbog velikog sadržaja omega – 3 masnih kiselina, ali i zbog duplo većeg sadržaj...

+4

Ruže stablašice - sade se sredinom maja,pri čemu je važno da busen ostane cijeli prilikom sadnje.Dubina sadnje je 2-3 cm ispod korijena podloge.U prvoj godini poslije sadnje najvažnije je obezbijediti nesmetan razvoj i produktivnost cvjetova.Lijepe i zdrave ruže ćete imati uz pravilnu njegu.

10-ak cm, neće se dugo zadržati

+3

Četrnaest zemalja Dunavskog sliva svakog 29. juna organizuju različite aktivnosti kako bi obeležili Dan Dunava. Turistička organizacija Bačka Palanka kao i ULS "Petar Tomić" organizovali su brojne sadržaje, a nije izostalo ni tradicionalno puštanje papirnih brodića.

Zaista impresivnom mašinskom parku kompanije "NINKOV DOO" iz Bašaida, pridružuje se još jedna mašina najpopoularnijeg proizvođača poljoprivredne mehanizacije na svetu, kompanije John Deere i to najsnažniji model naprodavanije i najpouzadnije serije teških traktora ikad na tržištu Srbije, čuvene seri...

Svake godine iz atmosfere se ukloni oko dve milijarde tona CO2, ali uglavnom zahvaljujući šumama, usprkos sve većim investicijama u nove tehnologije, saznaje se iz izveštaja više institucija predvođenih univerzitetom u Oksfordu. Da bi se temperatura na planeti ograničila na 1,5 stepen Celzijusa izna...

Borislav Vuletin je vlasnik najveće farme vodenih bivola u Srbiji, u blizini Zrenjanina, a sa 130 grla, koliko ih ima, na početku je dugačkog puta da kroz uzgajanje ove autohtone rase razvije uspešan biznis. U ovom trenutku, u Srbiji je to, međutim, i dalje egzotika. ”Italijani od bivoljeg mleka pra...