Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

Suncokret

Sinonim: - | Engleski naziv: Sunflower | Latinski naziv: Helianthus annuus L.

Suncokret

Suncokret potječe iz Amerike (Meksiko, Peru). Najprije je uzgajan kao ukrasna biljka, sjeme je korišteno za prehranu ptica, a ljudi su jeli jezgru iz sjemena. 1840. godine je prvi puta dobiveno ulje iz suncokreta. Sjeme sadrži oko 50 % ulja, 20 % bjelančevina i ugljikohidrata. Od suncokretovog ulja proizvode se margarin, majoneza, stearin (služi u proizvodnji svijeća, plastike, sapuna, kozmetike i za omekšivanje gume), farmaceutski proizvodi, boje, lakovi i dr. Glave suncokreta imaju puno hranjivih tvari, pa se mogu koristiti za prehranu domaćih životinja. Može se uzgajati kao uljani ili proteinski i kao glavni, naknadni i postrni usjev.

Morfološka svojstva suncokreta

Korijen ima dobru usisnu snagu, vretenast je, dobro razvijen i u prodire u tlo dublje od 2 m. Stabljika je u početku tanka, sočna, nježna, a starenjem postaje debela, snažna i drvenasta. Okrugla je, šuplja, obrasla dlačicama, naraste u visinu do 4 m i debljinu 2 – 6 cm. Srcoliki listovi su na dugim peteljkama. Plojka je na rubu slabo nazubljena, na vrhu zaoštrena kao i peteljka, obrasla dlačicama. Stabljika završava cvjetnom glavicom na kojoj su smješteni cvjetovi. Promjer glavice može biti 10 – 40 cm, što ovisi o kultivaru. Na rubu glavice su neplodni cvjetići (jezičasti), a u središtu plodni (cjevasti; 500 – 1000 komada) i svi su jarko žute boje. Cvjetanje nastupa od ruba prema središtu glavice. Plod je jednosjemeni, crne boje, tvrdog omota (gusjenice suncokretova moljca ga ne mogu pregristi). Masa 1 000 sjemenki prosječno se kreće oko 80 g, a hektolitarska težina iznosi oko 40 kg.

Agroekološki uvjeti za uzgoj suncokreta

Temperatura

Minimalna temperatura klijanja iznosi 3 °C, a optimalna 28 °C. Najpovoljnija temperatura za rast i razvoj, posebno u periodu intezivnog porasta, cvatnje, oplodnje i nalijevanja sjemena, kreće se između 20 - 25 °C. Temperature niže od 15 °C i više od 25 °C smanjuju sintezu ulja u sjemenu. Biljke mogu izdržati i do -6 °C.

Voda

Suncokret stvara veliku vegetativnu masu, pa treba puno vode. Na nedostatak vode najosjetljiviji je u vrijeme oblikovanja glavica i nalijevanja sjemena. Korijenov sistem jako je razvijen i prodire duboko u tlo i crpi vodu iz dubljih slojeva, pa je suncokret dosta otporan na sušu.

Svjetlost

Za uspješan rast i razvoj potrebno mu je puno svjetla, koje se može osigurati pravilnim sklopom i rasporedom biljaka.

Tlo

Najbolje rezultate suncokret daje na dubokim, plodnim i strukturnim tlima, slabo kisele i neutralne reakcije (černozem i ritska crnica).

Agrotehnika za proizvodnju suncokreta

Plodored

Osjetljiv je na uzgoj u monokulturi. Na isto mjesto vraća se nakon što većeg broja godina (5 – 6 godina), a na površini na kojoj se uzgaja, kao pretkulture ne smiju se sijati sve one koje imaju zajedničke bolesti i štetnike sa suncokretom. Najbolje pretkulture su mu strne žitarice (pšenica), a on je dobar predusjev za pšenicu i kukuruz.

Obrada tla

Nakon ranih pretkultura (pšenica), odmah poslije žetve ore se tlo na 10 cm dubine, a u prvoj polovici augusta ore se na 20 cm dubine. Dobro je nakon svakog oranja poravnati površinu. Duboko oranje (do 40 cm dubine) izvodi se krajem septembra ili početkom oktobra, zatim se tlo tanjura, drlja i pred sjetvu prolazi se sjetvospremačem. Poslije kasnih pretkultura obavlja se duboko jesenje oranje.

Gnojidba

Suncokretu treba osigurati dovoljno azota. Veća važnost pridaje se gnojidbi fosfornim gnojivima jer suncokret jako dobro koristi kalij iz tla. Fosfor je važan za oblikovanje generativnih organa, cvatnju i oplodnju. Količine hraniva ovise o plodnosti tla i planiranom urodu. Na srednje plodnim tlima treba osigurati oko 100 kg/ha azota, 120 kg/ha fosfora i oko 140 kg/ha kalija. Na siromašnijim tlima te količine treba povećati, a na plodnijim smanjiti. Pri dubokom jesenskom oranju unosi se polovica fosfornih i kalijevih gnojiva i oko 1/5 azotnih gnojiva, a ostatak se unosi u pripremi tla pred sjetvu.

Sjetva suncokreta

Sjetvu treba započeti kada se sjetveni sloj ugrije na ok 8 °C, a to je u početku aprila. Sije se sijačicama na međuredni razmak od 70 cm i razmak u redu od 25 – 30 cm. Suncokret se sije na konačan sklop (nema prorjeđivanja) i na dubinu od oko 5 cm (8 cm je donja granica za sjetvu). Količina sjemena ovisi o njegovoj klijavosti i čistoći, masi 1 000 zrna i gustoći sklopa, a najčešće je potrebno od 4 – 6 kg/ha.

Njega usjeva suncokreta

Ako je sjetva obavljena u suho tlo, treba obaviti valjanje. Pokorica se uništava laganim ili rotacijskim drljačama. Suzbijnje korova može se izvesti pljevljenjem, okopavanjem i kultiviranjem. Ako postoji mogućnost za navodnjavanje, usjev se navodnjava za vrijeme suše, posebno u vrijeme oblikovanja glavica, cvatnje i nalijevanja zrna.

Žetva suncokreta

Suncokret sazrijeva krajem augusta i početkom septembra. Sazrijevanje teče sporo, glavice ostaju manje ili više zelene, sjeme ima povećan sadržaj vode i iz glavice ispada ono sjeme koje prvo dozrije. Ako se žetva obavlja kombajnom, potrebno je obaviti prije nego se sjeme počne osipati, tj. kada donji dio glavice posmeđi. Ručna žetva obavlja se sječom glava, koje se mogu sušiti na vlastitoj stabljici. Sjeme suncokreta treba sušiti ispod 10 % vlage ili još bolje ispod 8 % jer sjeme ima puno ulja i kvari se. Prinosi iznose 2 – 3 t, ali je proizvodni potencijal znatno veći, pa je moguće ostvariti znatno veće prinose.

Izvor:

  • Prof.dr.sc. M. Gagro; Industrijsko i krmno bilje; 1998.
  • Dr.sc. M. vratarić i suradnici; Suncokret Heliantus annuus L.; 2004.
  • prof.dr.sc. Mladen Jurišić; AGRO-BASE CD

Suncokret - Sorte

ukupno: 89, aktivno: 70, neaktivno: 19

73-C7

ALBATRE

ALEXANDRA PR

ALLIUM

APOLON

ARMONY

BARANJAC

BAROLO RM

BELUGA

BONITA

CODISTAR

DIABOLO PR

ES ERIKA

ES LOLITA

ES PETUNIA

ES WHISKY

FABIOLA CS

HELIACAN

HELIASOL RM

HEROIC

IOLLINE

JOANA

KWS Achilles CLP

KWS DRAGON

KWS Kripton

KWS Sinatra

LG 5380 M

LG 54.20 M

LG 54.44

LG 5412

LG 5450 HO

LG 5474 HO

LG 5525

LG 56.65 M

LG 5655

LUKA

MAS 80IR

MAS 83R

MAS 84E

MAS 92B

MAS 97A

MASLINKO

Matej

NK ARMONI

NK DELFI

NK DOLBI

NK FERTI

NK MELDIMI

NS H 930

NSH 1208

OBRAIA CS

OLEIK

OPERA

P63LL06

P64LE11

P64LE19

P64LL82

P64LL92

PACIFIC

PEREDOVIK

PIKASOL

PR63A04

PR63A82

PR63A90

PR63D82

PR63E82

PR64A15

PR64A88

PR64A89

PR64H24

PR64H32

PR64H45

PR64H61

PRIMASOL

PROTEINKO

RUMBASOL

SALSA RM

SRIJEMAC

SY EDENIS

SY KUPAVA

TELLIA

VNIMK 8931

WELCOM

ZG-31

ZG-54

ZG-64

Suncokret @ KLUB

Iako je sezona u pčelarstvu bila zadovoljavajuća, pčelari ne mogu da budu zadovoljni zbog niske otkupne cene, tvrde pčelari u Kikindi. Kilogram meda od uljane repice prodaje se za 1,6 evra, dok je cena suncokretovog meda 1,8 evra. Niska cena i slaba prodaja demotivišu profesionalne pčelare, ali i ml...

U početnim fazama rasta i razvoja ULJANE REPICE veliki problem prave korovi i štetni insekti kao što su repičina lisna osa i crvenoglavi repičin buvač. Evo kako da suzbijete korove i štetočine u usevu uljane repice NA VREME 👇 ✅Za suzbijanje uskolisnih korova kao što su divlji sirak, zubača, pirevi...

Na Danu žitara na 89. Međunarodnom poljoprivrednom sajmu Udruženje "Žita Srbije" iznelo je prve procene ovogodišnjeg roda ratarskih kultura: pšenice - 5,2 t/ha, ječma 4,8 t/ha, uljane repice 3,6 t/ha, kukuruza 7,5 t/ha, soje 3,2 t/ha, suncokreta 3 t/ha - sa latinskom izrekom - "Bolje praviti greške...

+5

Koliko će poljoprivrednike koštati prolećna setva, ne može se pouzdano reći jer repromaterijal, kako se približavaju rokovi, stalno poskupljuje. Aca Letić, ratar sa Čeneja kaže da će ratari teškom mukom uspeti da krenu u nov ciklus proizvodnje. ”Setva kukuruza će biti skuplja prvenstveno zbog stalno...

SUZBIJANJE SMRDLJIVIH STENICA NA VOĆKAMA Smeđa mramorasta stenica (Halyomorpha halys) poreklom je iz Azije i kod nas ima 1 - 2 generacije godišnje. Odrasle jedinke stenice H. halys su duge 12 - 17 mm, široke 7 - 10 mm, štitastog oblika tela. Obojene su različitim nijansama smeđe boje na leđima i na...

Polje suncokreta u suton #RuralFoto #Priroda

#RuralFoto #selo Doroslovo, Vojvodina, 2024 Prostor porušene poljoprivredne zadruge sa suncokretom.

Da li ste znali da je na teritoriji srednjeg Banata zasejano najviše suncokreta u čitavoj Srbiji? Opet taj isti suncokret izuzetno nepovoljno utiče na zemljište. Kako i na koji način otkriva iskusni južnobanatski ratar Jaroslav Holik iz Padine kod Pančeva u novom tekstu koji će na našem sajtu biti d...

+3

Ostaci nekadašnjeg mlina u Srpskoj Crnji. Poslednji put sam unutar njega boravio oko 2007. godine, kada je na tom mestu organizovan otkup suncokreta. Tada sam imao 12 godina.

+5

Žetva suncokreta je uveliko u toku. U južnom Banatu se polako privodi kraju. Samo na našem portalu donosimo priču mladog ratara Michaela Megu iz Padine kod Pančeva sa kojim smo rezimirali ovogodišnju proizvodnju. Sa kojima izazovima su susreli ratari u ovom delu Vojvodine i kakva je trenutno cena sa...

+5

Setva suncokreta i kukuruza u požarevačkom kraju još neće početi jer nedostaje vlaga. ”U zemlji nema dovoljno vlage, palo je tri puta po pet litara kiše po kvadratu, što je nedovoljno za nicanje posejanih kultura, pa ćemo odložiti setvu jer i jesenji usevi pate“, kaže predsednik Udruženja poljoprivr...