Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

Vlasnjača livadna

Sinonim: - | Engleski naziv: Rough meadow grass | Latinski naziv: Poa pratensis L.

Vlasnjača livadna

Vlasnjača livadna rasprostranjena je općenito na svim kontinentima (ubiquist). Odlikuje se dobrim prinosima i odličnom kvalitetom zelene mase i sijena na livadama i pašnjacima na lakšim tlima i sušnim staništima. Sije se najčešće u smjesama s djetelinama i drugim travama za korištenje ispašom i košnjom. Pojedini varijeteti i kultivari koriste se za sjetvu ukrasnih travnjaka i sportskih igrališta.

Morfološka svojstva

Korijenov sistem je snažan i u povoljnim uvjetima naraste do 1 m dubine. Razvija rahli i dugi busen. Stabljika je visine 30 – 60 cm, tanka, sklona polijeganju. List je tamnozelene boje, ravan i na vrhu se sužava. Cvat je metlica, prije i poslije cvjetanja skupljena, a u vrijeme cvatnje raširena. Klasići imaju 2 – 5 cvjetova zelenkaste boje s ljubičastom nijansom. Cvatnja traje 12 – 17 dana. Sjeme je sitno, trostrano, dužine do 3 mm i širine 0,5 mm, smeđe boje. Masa 1 000 zrna je 0,3 grama.

Biološka svojstva

Razlikuju se dva varijeteta:

  • Poa pratensis L. var. latifolia Weihe – širokolisna s kratkim, sočnim listovima.
  • Poa pratensis L. var. angustifolia Smith – usko lišće, raste na sušnijim staništima, kvalitet zelene mase je vrlo dobar, a sijena dobar.
  • Vlasnjača livadna je trava koja traje 10 i više godina. Nakon košnje dobro se obnavlja i daje vrlo kvalitetnu voluminoznu krmu. Najbolje joj odgovaraju umjereno vlažna, plodna, subglinasta tla, slabo kisele ili neutralne reakcije, ali može se uzgajati i na kiselim tlima s pH vrijednosti 4 – 4,5. Voli vlagu (izdrži plavljenje do 30 dana) i podnosi sušu. Otporna je na gaženje, niske temperature i na kasne jesenske i rane proljetne mrazeve.

    Agrotehnika proizvodnje

    Osnovna obrada tla je kao i za ozimne kulture. Predsjetvena obrada tla mora biti kvalitetna jer je sjeme sitno. Sije se od 8 – 12 kg/ha sjemena u čistoj kulturi.

    Proizvodnja sjemena

    Sjetva za proizvodnju sjemena može biti u čistoj kulturi ili kao predusjev. U čistoj kulturi sije se u junu, ali zbog mogućnosti suše može se sijati i julu i augustu. Za postizanje visokih prinosa sjemena, vlasnjača livadna treba ući u zimu sa što više vegetativnih izboja. Zato je nakon skidanja predusjeva potrebno obaviti gnojidbu azotnim gnojivima u kasno ljeto da se pospješi busanje. Ako se sije dublje od 1 cm, smanjuje se broj izniklih biljaka jer se klijanje odvija uglavnom u prisustvu svjetla.

    Gnojidba

    Za proizvodnju voluminozne krme podnosi gnojidbu azotom i preko 200 kg/ha. Potrebna količina azota za proizvodnju sjemena varira od 60 – 80 kg/ha. Najveću količinu tih gnojiva treba dati u jesen, u oktobru (70%), a ostatak u martu. Dodavanje fosforovih i kalijevih hraniva u manjoj mjeri utječe na povećanje prinosa.

    Žetva sjemena

    Osipanje sjemena u vrijeme žetve je manje nego kod nekih drugih trava. Sjeme treba biti zrelo i suho kod vršidbe. Žetva se obavlja kombajnom. Žetveni ostaci odstranjuju se košnjom i odvozom odmah nakon žetve ili ispašom ovaca (ima isti učinak kao i košnja). 

    Izvor: prof.dr.sc. M. Stjepanović, prof.dr.sc. Z. Štafa, prof.dr.sc. G. Bukvić; Trave za proizvodnju krme i sjemena; 2008.

    Vlasnjača obična

    Sinonim: - | Engleski naziv: Rough stalked meadow-grass | Latinski naziv: Poa trivialis L.

    Vlasnjača obična

    Vlasnjača obična

    Vlasnjača šumska

    Sinonim: - | Engleski naziv: Wood meadowgrass | Latinski naziv: Poa nemoralis L

    Vlasnjača šumska

    Vlasnjača šumska

    Vlasnjača livadna - Sorte

    ukupno: 15, aktivno: 10, neaktivno: 5

    AWARD

    BALIN

    BARIMPALA

    BARIRIS

    BARON

    BLUE CHIP

    BROADWAY

    COMPACT

    CONNI

    NUGLADE

    PANDURO

    PARADE

    RUGBY II

    SK 46

    SR 2100