Istaknuti naučni radnici iz zemlje i inostranstva, učestvuju na 17. Simpoziju o zaštiti bilja u Bosni i Hercegovini.
U Mostaru je jučer, 5. novembra započeo trodnevni 17. Simpozij o zaštiti bilja u Bosni i Hercegovini, koji će se odvijati plenarno, po sekcijama: fitopatologija, entomologija i primijenjena zoologija, herbologija, fitofarmacija, toksikologija i ekotoksikologija te integralna zaštita biljaka.
Istaknuti naučni radnici iz zemlje i inostranstva, nekoliko evropskih država, u okviru svake sekcije održat će usmene prezentacije.
"U prilici smo da čujemo šta se događa novo po pitanju zaštite bilja u susjednim državama kako bismo se mogli pripremiti, pogotovo ako su u pitanju neki štetni organizmi koje mi nemamo u BiH", kazao je dr.sc. Ivan Ostojić, dekan Agronomskog i prehrambeno-tehnološkog fakulteta u Mostaru.
Govoreći o program, naveo je kako će kroz tri dana biti prezentirano 56 referata od kojih su 42 usmena, a ostatak kroz postere. Oni se, kako je rekao Ostojić, tiču karantenskih štetnih organizama, odnosno programa nadzora tih organizama koje u narednom periodu treba provesti u BiH.
Zaštita bilja je vrlo dinamična oblast gdje se noviteti pojavljuju na mjesečnom nivou, naveo je profesor s Poljoprivredno-prehrambenog fakultetu u Sarajevu, Nedžad Karić, koji je i član predsjedništva Društva za zaštitu bilja BiH.
"Godišnje organiziramo jedan simpozij kako bismo prezentirali najnovije probleme, ali i rješenja po pitanju zaštite bilja. Najvažnija stvar je rasprava i razgovor s kolegama i stručnjacima iz ove oblasti jer puno više čovjek nauči kroz sudjelovanje u samom radu nego kada samo čita neko izvješće. Ovo je također prilika da razmijenimo iskustva i porazgovaramo o ovoj bitnoj temi", kazao je Karić.
Simpozij o zaštiti bilja u BiH trajat će do četvrtka, 7. novembra, a organizatori ovog skupa su Društvo za zaštitu bilja u BiH i Agronomsko i prehrambeno-tehnološki fakultet Sveučilišta u Mostaru.
Fotoprilog
Tagovi
Autorica