Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Gradačački sajam
  • 28.08.2024. 13:55
  • Tuzlanski kanton, Federacija Bosne i Hercegovine, Gradačac

Otvoren "Sajam šljive" u Gradačcu: Plavi plodovi su brend u više agregatnih stanja

Sajam se održava u sportskoj dvorani u Gradačcu i traje do subote. Ulaznice za posjetioce koštaju 3 KM, a za organizirane grupe i penzionere 1 KM.

Foto: Mario Raletić
  • 166
  • 45
  • 1

"Šljive slatke povile su grane", kaže stih nezvanične himne "Sajma šljive" koji je danas svečano otvoren u Gradačcu. Četverodnevna manifestacija, Međunarodni sajam poljoprivrede i prehrambene industrije, će trajati do subote, 31. avgusta. Šljive su zaista ovog ljeta rodile, možda baš kao u ta davna vremena kada su odlučili organizirati dane posvećene ovom “plavom plodu”.

Sajam je ove godine doživio 51. izdanje, a održava se na 5.000 kvadratnih metara otvorenog i zatvorenog prostora.

"Ovo je manifestacija koja egzistira od 1969. godine. Ove godine će nam se predstaviti oko 300 izlagača iz šest država. Gradačački sajam je, pored privredne, i turistička manifestacija, prepoznatljiva i po stručnom savjetovanju", rekao je Amir Pašalić, voditelj Turističkog ureda Turističke zajednice grada Gradačca.

Voće se uzgaja na 900 ha

Izlagači su u grad Zmaja od Bosne stigli iz Njemačke, Hrvatske, Srbije, Crne Gore, Turske i Bosne i Hercegovine. Sajam šljive svake godine nudi nove prilike u razvoju poljoprivredne industrije, rekao je Edis Dervišagić, gradonačelnik Gradačca, pozivajući na podršku poljoprivrednicima.

"Mi u Gradačcu svoje šanse vidimo u resursima kojima naš grad raspolaže. Ovo je sredina duge tradicije u poljoprivrednoj proizvodnji, ali i dominantnih industrija. Voće se ovdje uzgaja na skoro 900 ha, a više od 80 posto otkupljenog voća ide u izvoz", naveo je Dervišagić, dodavši kako je uvjeren da će boravak u ovom gradu svima ostaviti lijepa sjećanja.

Šljive su brend Gradačca

Ugodan boravak u Gradačcu poželio je i Fedahija Ahmetović, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Tuzlanskog kantona, kazavši kako se i sam osjeća kao domaćin. Naveo je kako ove godine agrarni budžet u TK iznosi 13,8 miliona KM te da je podrška poljoprivrednim proizvođačima za najmanje 10 posto povećana za sve vidove proizvodnje.

"Što se tiče podrške krošnjastom voću, Gradačac povlači 2,8 miliona KM za sve vidove podrške, od toga krošnjasto voće 1,4 miliona maraka i sva zahvalnost pripada poljoprivrednim proizvođačima", naveo je kantonalni ministar, dodavši kako je ova godina rekordna po rodu, za proizvodnje koje su došle ranije na berbu.

Važno ulaganje u poljoprivredu i nauku

Potpredsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH, Ahmet Egrlić, podsjetio je da su potpisali sporazum s Gradom Gradačcom, jer je ovo jedan od najznačajnijih sajmova u BiH koji afirmiše domaću proizvodnju.

"U vrijeme korone smo vidjeli koliko znači imati vlastitu poljoprivrednu proizvodnju, a svi izazovi koji nas očekuju u narednom periodu pokazuju da će hrana biti jako važna i skupa. U narednom periodu ćemo povećati saradnju i dati više podrške ovom sajmu", kazao je Egrlić.

Prvi posjetioci stigli na sajam

Dekan Poljoprivredno-prehrambenog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, prof. dr Muhamed Brka, govorio je, pored ostalog i o transferu znanja, napomenuvši koliko je važna saradnja struke i nauke te upozorio na odlazak mladih agronoma iz BiH. Naveo je i kako je zadatak profesora da prenose nova kretanja koja se dešavaju u nauci.

"Ulaganje u nauku je ulaganje u budućnost. Stalno pokušavamo da pomognemo društvu da budemo bolji, u tom kontekstu na univerzitetima je došlo do trećeg puta, pokušavamo to prenijeti ljudima koji iskazuju želju. Jedan od načina transfera znanja je posjeta sajmovima", rekao je prof. dr Brka dodavši kako ga je lani pomalo razočaralo to što je mali broj njih odlučio doći na upriličena predavanja.

Lani "povukli" 5,7 miliona KM poticaja s nivoa FBiH

Tlo Bosne i Hercegovine je u vom dijelu Evrope najpogodnije za proizvodnju šljive. No, uprkos tome, ona kao potencijal, nije dovoljno iskorištena, naveo je u svom obraćanju federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Kemal Hrnjić, dodavši da se ona mora više podržati, ali i ići ka finalizaciji proizvoda.

"Gradačac se jako lijepo u ovoj oblasti razvija. Sa nivoa Federacije u zadnjih pet godina je ostvario nešto više 15,8 miliona maraka novčanih podrški. U 2023. godini smo u Gradačac plasirali 5,76 miliona maraka što predstavlja povećanje od skoro 80 posto u odnosu na 2022.", naveo je ministar Hrnjić.

Zamjenik premijera i ministar razvoja, poduzetništva i obrta FBiH, Vojin Mijatović rekao je da su sajam podržali sa 50 hiljada KM te 350 hiljada za dalju izgradnju poslovne zone i više od 600 hiljada KM za firme putem grant sredstava.

Izloženai mehanizacija

Premijer Federacije BiH, Nermin Nikšić je naglasio da će Vlada FBiH nastaviti da podržava ovu manifestaciju.

"Siguran sam da će ‘plave noći’ opravdati podršku i ono što se od vas očekuje. Doživjeti šestu deceniju dokazuje da se može napraviti brend što sigurno nije lako. Gradačačka šljiva ima svoj kvalitet i prepoznata je u svijetu. Posebno je važno da može biti u više oblika i agregatnih stanja, svakako da želim da se ova tradicija nastavi", rekao je premijer Nikšić te proglasio sajam otvorenim.

Inače, pokrovitelj ovogodišnjeg sajma je po prvi put Predsjedništvo BiH. Sajam se održava u sportskoj dvorani u Gradačcu i otvoren je za posjetioce od 10 do 18 sati u srijedu, četvrtak i petak, te u subotu do 16 sati. Ulaznice za posjetioce koštaju 3 KM, a za organizirane grupe i penzionere 1 KM.


Fotoprilog


Tagovi

Gradačački sajam Sajam šljive Proizvodnja šljive Ulaganje u nauku Ulaganje u poljoprivredu Cijena ulaznica


Autorica

Selma Mujić

Više [+]

Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.


Partner

Sajam šljive Gradačac

Husein Kapetana Gradaščevića 7, 76250 Gradačac, Bosna i Hercegovina
tel: +387 (0) 35 817 222, e-mail: info@gradacackisajam.ba web: https://gradacackisajam.ba/