Pretraga tekstova
Oranice pod monokulturama, masovna industrijska proizvodnja, nesmotrena upotreba pesticida i herbicida, pokazali su da zemlja nije resurs koji može podnijeti sve.
Krije li se ključ budućnosti poljoprivrede u našoj prošlosti? Šta je permakultura i organska proizvodnja, i jesu li plodne površine deponije otrova ili oaze hrane i zdravlja? Neka su ovo od pitanja koja su otvorena tokom dvodnevnog treninga održive poljoprivrede i ruralnog razvoja održanog u Sarajevu, 28. i 29. oktobra.
Kako navode iz Mreže za ruralni razvoj BiH, oranice pod monokulturama, masovna industrijska proizvodnja, nesmotrena upotreba pesticida i herbicida, pokazali su da zemlja nije resurs koji može podnijeti sve.
Stoga su na treningu govorili o temama održive poljoprivrede, upotrebi biljnih preparati za prihranu bilja, starim sjemenima, holističkom pristupu zemljoradnji, urbanim baštama, vrhunskim domaćim proizvodima, farmama krava koje slobodno trče pašnjacima, ali i o oduševljenju holandskih stučnjaka javnim parkovima u Sarajevu.
Učesnici su podijelili različite priče, od "Male priče" iz Živinica do "Obećane zemlje" iz Mostara, pokazavši da uprkos izazovima modernog života ljudi mogu, žele i znaju naći put do vrijednosti koje prepoznajemo svi.
Oko 25 predstavnika različitih nevladinih organizacija, institucija i poljoprivrednih domaćinstava učestvovalo je na treningu na kojem su također podijelili svoja iskustva, znanja i potrebe.
Projekat "Akademija od Polja do stola za zeleni Zapadni Balkan naša zajednička evropska budućnost" finansijski podržava Evropska unija, a sprovodi ga konzorcijum Mreže za ruralni razvoj u šest zemalja Zapadnog Balkana i Hrvatskoj.
Tagovi
Održiva poljoprivreda Ruralni razvoj Mreža za ruralni razvoj BiH Trening
Autorica
Više [+]
Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!