Na dobojskoj izložbi pasa bilo je svega – od seoskih čuvara do šminkera s titulama, a svi oni pokazali koliko pas može da vrijedi i u avliji i na bini.
Skoro da nema seoskog domaćinstva bez svog čuvara - psa koji dočekuje, najavljuje dolaske i štiti ono što mu je povjereno. U gradovima, pas je često i saputnik, rame za igru i šetnju, dok je za uzgajivače on mnogo više - odan prijatelj, ponos i dugogodišnji rad pretočen u šampionsko držanje.
Upravo takvi psi našli su se na kinološkoj smotri u Doboju, gdje je održana međunarodna i dvije nacionalne izložbe pasa svih rasa u organizaciji Kinološkog društva "Primarijus dr Zoran Janjušević". Na izložbi je učestvovalo čak 390 pasa raspoređenih u devet FCI grupa, a priče njihovih vlasnika otkrile su mnogo više od same ljepote i izgleda.
Aleksandra Dujin sa svojim jorkširskim terijerima, redovno odlazi na izložbe širom Srbije i regiona, a rasa koju uzgaja, zahtijeva mnogo truda i posvećenosti, pogodna je za ljude koji žive u stanovima.
"Đapeto je interšampion raznih država, bili smo na svjetskoj izložbi u Zagrebu, gdje je osvojio četvrto mjesto u juniorima. Svaki dan njegova dlaka je upokovana, samim tim se ona i čuva, ne kida se, ne prlja", kaže Aleksandra iz Novog Sada, te dodaje da se pred izložbu pas kupa, fenira se, pegla, sa raznim i šamponima i balzamima.
Bobtail: Stara ovčarska pasmina, danas rado viđen kućni ljubimac
Pas rase bobtejl u vlasništvu porodice Joksimović iz Donje Grapske jedini je takav u BiH, zato privlači pažnju gdje god se pojavi.
"Ovo je njegova prva izložba, a pošto nam je kuća kraj ceste, tako da ljudi staju autima, gledaju ga, zato što je rijedak i jako je dobar, on je jedna velika beba, miroljubiv je, voli djecu", ističe Dragana Joksimović iz Donje Grapske.
Još od 1975. godine Karolina Model uzgaja dugodlake škotske ovčare. Štenad iz njene uzgajivačnice, dom su pronašla širom svijeta.
Vjerni čuvar kuće i imanja: Koja je uloga psa u životu poljoprivrednika?
"Oni hoće da budu sa familijom. Ja imam uzgajivačnicu u Austriji i imamo veliki vrt, ali to ne znači za škota ništa, on hoće da bude sa porodicom, svejedno da li je u stanu, ali on neće da bude sam. Jako su mirni, samo jednom mjesečno treba da se počešlja", govori Karolina.
Čest je gost na izložbama u BiH, a posjećuje ih sa tri godine starom ženkom koja je šampion Slovenije i Austrije.
Četiri decenije Zoran Blagojević iz Laktaša bavi se uzgojem pasa, iako je uzgajao nekoliko rasa, njemački ovčar je kaže jedinstven pas.
"Dobra genetika, održavanje, kvalitetna ishrana i svakodnevni treninzi, put su do šampionskih primjeraka", govori Blagojević.
Koliko dobro radi sa psima, potvrđuje i činjenica da su njegovi psi osvajači više od 480 pehara u sedam država.
"Odan, čuvar je, djeca, ljudi, sve. Taj pas je jedan, kakav se rodi, on je takav, ne možeš mu ništa dodati, ne možeš ga ukrštati ni popravljati ništa, jedina rasa koja po ovom pomodarstvu kinologije nema nekih intervencija", ističe Blagojević.
Težak zadatak imao je petočlani žiri. Uz fizički izgled, kažu ocjenjuje se i ponašanje prilikom kretanja. Prema riječima kinološkog sudije Siniše Danjko, prvi i osnovni pregled je pregled zubi i kod mužijaka testisa, znači ima po svakom standardu kako je predviđen izgled zubala i naravno kod mužijaka moraju biti spušteni testisi.
"Zatim se gleda boja očiju, odnos čeonog i lobanjskog dijela glave, položaj ušiju, uglovanosti vrata, preko leđne linije, rep i naravno poslije toga gledamo psa u kretanju", kaže ovaj sudija.
Osim iz zemalja regiona, na ovogodišnju izložbu stigli su psi iz cijele Evrope. Ipak najzastupljeniji su lovački psi, a bilo je i rijetkih primjeraka kao što je portugalski pas za vodu, njemačka doga harlekin, te tibetanski mastif.
Osim takmičarskog karaktera, cilj izložbe je da se pokaže da su odanost, lojalost i drugarstvo ono što vezu između čovjeka i psa čini posebnom i da ne treba zaboraviti da je pas ipak, najbolji prijatelj.
Tagovi
Autor