Pretraga tekstova
Na radnom sastanku članova Bernske konvencije o zaštiti flore i faune koji se održava u Mostaru, fokus je stavljen na posljedice klimatskih promjena na biološku raznolikost.
S posljedicama klimatskih promjena suoćen je cijeli svijet, samim tim i Bosna i Hercegovina, i bit će potreban koordiniran pristup kako bi se posljedice smanjile na najmanju moguću mjeru, istaknuto je na sastanku svjetskih eksperata o klimatskim promjenama koji je jučer započeo u Mostaru.
Kako prenosi dnevni-list.ba, na radnom sastanku članova Bernske konvencije o zaštiti flore i faune, fokus je stavljen na posljedice klimatskih promjena na biološku raznolikost. Suše i poplave u BiH od prije dvije godine, kazala je predstavnica BiH Mirjana Milićević, zoran su primjer posljedica koje mogu izazvati klimatske promjene.
"Vlade se moraju ozbiljno pozabaviti ovim fenomenom i moraju promijeniti svoje politike kako bi zaštitile životinjski i biljni svijet na Zemlji", kazao je voditelj Odjela Vijeća Evrope za bioraznolikost Eladio Fernandez-Galiano.
Federalna ministrica okoliša i turizma Edita Đapo naglasila je kako klimatske promjene pogađaju sve segmente života, kao što su poljoprivreda, vodoprivreda, šumarstvo, ali i zdravlje ljudi, stoga je potrebno prilagoditi se novim životnim okolnostima.
Također, kada BiH dobije kandidatski status za ulazak u EU, okoliš, klimatske promjene i biodiverzitet predstavljat će jedno od najznačajnijih područja. U pripremi je, dodaje ministrica, strateški dokument o razvoju energetskog sektora u Federaciji BiH te kako će se u procesu njegovog usvajanja velika pozornosti morati dati zaštiti okoliša.
Foto: duallogic/Bigstockphoto
Tagovi
Klimatske promjene Mostar Vijeće Evrope Zaštita flore i faune Bernska konvencija
Autorica
Više [+]
Diplomirani agronom s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu. Urednica je portala Agroklub i donosi najnovije vijesti iz svijeta poljoprivrede.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!