Za 45 minuta pobjednička četveročlana ekipa iz Hrvatske ručno ubrala 48,2 kg maslina. Čak 13,2 kg više od drugoplasirane Crne Gore.
Na otoku Braču proteklog vikenda održano je šesto po redu Svjetsko prvenstvo u branju maslina. Događaj jedinstven u svijetu odvijao se na području općine Postira, točnije u župnom masliniku sv. Josipa. Učestvovalo je 12 ekipa iz mediteranskih zemlja s tradicijom u proizvodnji maslinovog ulja, ali i ostale koje nemaju niti jedno stablo masline, no imaju poveznicu s maslinama i maslinovim uljem.
"Slavimo maslinu i širimo maslinarsku kulturu širom svijeta“, rekla je za američki Olive Oil Times Ivana Jelinčić, direktorica Turističke zajednice Postira koja je i glavni organizator prvenstva.
Ove godine učestvovalo je 12 ekipa, a pobjeda je pripala ekipi Hrvatske čije boje je branila selekcija postirskih ugostitelja.
"Maslinarstvo nam je u krvi. Brali smo kako najbolje znamo i umijemo“, kaže Marina Martinić ne krijući zadovoljstvo što je Hrvatska, nakon četiri godine, ponovo osvojila šampionsku titulu.
Zadatak za takmičare nije bio nimalo lagan. U duhu tradicije bralo se ručno. Svaka ekipa sastavljena od četiri člana (dvije žene i dva muškarca), trudila se u zadanom vremenu od 45 minuta, koliko traje utakmica, ubrati što više maslina. Svaki takmičar u svoju torbicu ("saket") koje je posebno za ovu priliku osigurala Turistička zajednica Postira. Potom je uslijedilo vaganje i proglašenje pobjednika.
Ovaj put šampionska reprezentacija Hrvatske ubrala je 48,2 kg maslina. Čak 13,2 kg više od drugoplasirane Crne Gore koja je ubrala 35,0 kg. Slijede trećeplasirana Njemačka (34 kg) i dalje redom Austrija (33,8 kg), Irska (33,6 kg), Srbija (33,0 kg), Bosna i Hercegovina (31,4 kg), Litva (31,2 kg), Digitalni nomadi (30,8 kg), Latvija (26,2 kg), Italija (26,0 kg) i Španija (21,8 kg).
Objavom rezultata, službeno je završilo 6. Svjetsko prvenstvo u branju maslina. No, pozitivna energija, veselje i toplina zajedništva još će dugo grijati srca svih učesnika ovog nevjerovatnog događaja
"Prvi put sam u Hrvatskoj. Uzbuđena sam i sretna što mogu biti ovdje i podržati ovaj prekrasni projekt”, izjavila je Virginia Scapinelli, Italija.
Tokom održavanja prvenstva u spomenutom masliniku održan je i kviz o maslinarstvu. Najbolji su bili predstavnici Crne Gore, osvojili prvo mjesto i za nagradu dobili sat od poznatog bračkog kamena.
Osim takmičarskog dijela programa održane su i brojne degustacije, izleti i zabavne večeri, kako bi učesnici na najbolji način doživjeli Postire, ali i sam otok Brač na kojemu se, poštujući stoljetnu tradiciju i nove tehnologije proizvodi prirodno, zdravo i visokokvalitetno maslinovo ulje. Podsjetimo, bračko maslinovo ulje upisano je i u registar zaštićenih oznaka izvornosti i geografskog porijekla na nivou Evropske unije. Brački maslinari višestruko su nagrađivani na domaćim, međunarodnim i najvećim svjetskim (New Yorku, Tokiju…) takmičenjima u ocjenjivanju kvalitete maslinovih ulja.
"Dokazujemo da poljoprivreda i turizam mogu ići zajedno. Ruku pod ruku. 'Šotobraco'. Tako osiguravamo autentičan doživljaj turista i zdrav i ugodan život mještana“, kaže direktorica Jelinčić.
Uz takmičare na ovogodišnje izdanje svjetskog prvenstva došli su i predstavnici destilerije Poetica iz Vrgorca, rodnog mjesta Tina Ujevića. U saradnji s TZO Postira osmislili su i proizveli ekskluzivno izdanje od 200 boca gina s lišćem postirske masline oblice. I gin i njegovi proizvođači savršeno su se uklopili u nesvakidašnji ambijent Svjetskog prvenstva u branju maslina.
“Jako nam se sviđa! Masline imaju više simboličnih značenja koja se dobro poklapaju s digitalnim nomadima. Sretni smo što ih ovdje možemo zastupati”, rekla je i Kaisu Koskela, iz ekipe Digitalni nomadi, Finska, koji su i ove godine, treći put učestvovali na ovom jedinstvenom takmičenju.
Koliko je događaj jedinstven i uspješan, pokazala je i prestižna nagrada međunarodne organizacije Creative Tourism Network za najbolje kreativno iskustvo u turizmu 2019. godine. U konkurenciji od čak 160 prijavljenih projekata iz cijeloga svijeta, Svjetsko prvenstvo odnijelo je prvu nagradu, koja je dodijeljena na turističkom sajmu FITUR u Madridu početkom 2020.
"Nagrada je veliku priznanje, ali obaveza da budemo sve bolji“, poručila je Ivana Jelinčić i na kraju dodala: "Hvala svima i vidimo se i dogodine!“
Fotoprilog
Tagovi
Autor