Pretraga tekstova
U slučaju gradnje mini-hidrocentrala bi bila nanesena nemjerljiva šteta prirodi i ribljem fondu rijeka Neretve i Bune, ali i pridonjelo nestanku endemskih ribljih vrsta, upozoravaju ribolovci.
Udruženje/Udruga sportskih ribolovaca "Neretva 1933" Mostarna prošloj je izvještajnoj skupštini jednoglasno donijelo odluku da iznesu svoj stav u javnost i medije o planiranoj izgradnji mini-hidrocentrala BUNA I i BUNA II.
Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti:
Lokalitet na kojem je planirana izgradnja mini-hidrocentrala se nalazi u području koje je važećom Ribolovno-gospodarstvenom osnovom, a u skladu sa federalnim i kantonalnim zakonima o slatkovodnom ribarstvu, proglašeno ribljim plodištem i to: ušće Bune u Neretvu u dužini od 300 metara, uzvodno od ušća 100 metara i nizvodno od ušća 200 metara do Cvetkovog limena.
Planiranom izgradnjom bi se ovaj lokalitet trajno uništio u cijeloj dužini od 600 metara, a time bi bila nanesena nemjerljiva šteta prirodi i ribljem fondu rijeka Neretve i Bune, a sasvim izvjesno i nestanku endemskih ribljih vrsta neretvanske mekousne pastrmke i glavatice, kojima ovaj lokalitet predstavlja jedno od posljednjih utočišta.
Korito rijeke Neretve na toku kroz općinu Mostar je odlukom Zavoda za zaštitu spomenika iz 1970. godine proglašeno rezervatom prirodnih predjela, a po sadašnjem zakonu Spomenik prirode (Zavod UP.I 59/4/70), što bi trebalo biti dovoljan argument da se ne dozvoli uništenje ovog lokaliteta.
Na skupštini od 15.03.2018. g., nakon smjene predsjednika, ribolovci članovi Udruženja /Udruge sportskih ribolovaca "Neretva 1933" jednoglasno su donijeli odluke o protivljenju izgradnji mini hidrocentralama BUNA I i BUNA II, te uključivanju u aktivnosti udruge "Majski cvijet" i Koalicije za zaštitu rijeka u BiH u cilju sprečavanja planirane izgradnje mini-hidroelektrana.
Kao korisnici ribolovnog prava na rijeci Neretvi u ribolovnoj zoni Mostar, ribolovci grada Mostara i udruženje/udruga koja ih okuplja, najodgovorniji su za stanje i zaštitu ribljeg fonda rijeke Neretve i pritoka i dužni su spriječiti sve aktivnosti i projekte koji će imati dalekosežne negativne posljedice po živi svijet naših rijeka.
Tagovi
Zaštita Neretve Neretva Mini-hidrocentrala Buna Mostar 1933 Spomenik prirode Zaštita okoliša
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Isplaćeni općinski poticaji za poljoprivredu Općina Bugojno je jučer na račune korisnika, koji su aplicirali za poljoprivredne poticaje u ovoj godini, uplatili novčana sredstva za ovu namjenu. Ukupna isplaćena sredstva su 494 732 KM za 393... Više [+]
Isplaćeni općinski poticaji za poljoprivredu
Općina Bugojno je jučer na račune korisnika, koji su aplicirali za poljoprivredne poticaje u ovoj godini, uplatili novčana sredstva za ovu namjenu. Ukupna isplaćena sredstva su 494 732 KM za 393 korisnika od čega 346 fizičkih i 47 pravnih lica. Fizičkim licima isplaćeno je 290 546 maraka, a pravnim licima 204 186 KM.
Ovo je po prvi put od kako Općina Bugojno iz Budžeta isplaćuje poljoprivredne poticaje, da to uradi u cijelom iznosu i prije proljetne sjetve, što je veliki iskorak za poljoprivredne proizvođače, kojima je sada lakše planirati svoje aktivnosti na imanjima kojima gazduju.
Foto: Bugojno Danas
Selma Mujić
prije 1 tjedan
Što će reći da je jedna općina u SBK, isplatila otprilike koliko iznosi 20% agrarnog budžeta ovog kantona sa 12 općina. Što će reći da je jedna općina u SBK, isplatila otprilike koliko iznosi 20% agrarnog budžeta ovog kantona sa 12 općina.
Jasmin Hodžić
prije 1 tjedan
Malo dobre i pozitivne poljoprivredne prakse 😇 Malo dobre i pozitivne poljoprivredne prakse 😇