Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Strništa
  • 04.11.2019. 08:30

Zašto je važno zaoravati strništa?

Nakon žetve pšenice, ječma, tritikala, zobi, ostaje nadzemni dio biljke ili strnište, nadzemni dio korova i sjme korovske flore. Zato je potrebno obaviti agrotehničku mjeru, dobro poznatu među poljoprivrednicima - zaoravanje strništa.

Zašto je važno zaoravati strništa?
Foto: Depositphotos/NewNow
  • 534
  • 23
  • 0

Nakon žetve pšenice, ječma, tritikala, zobi ostaje nadzemni dio biljke ili strnište, nadzemni dio korova i sjeme korovske flore. Zato je potrebno obaviti agrotehničku mjeru, dobro poznatu među poljoprivrednicima - zaoravanje strništa.

Prva faza u pripremi oranice

Zaoravanje strnjina predstavlja prvu operaciju u pripremi oranice za naredne usjeve. Ova mjera predstavlja pliću obradu zemljišta, poslije ubiranja strnih žita, sa kojom se želi postići očuvanje vlage u zemljištu, smanjenje zakorovljenosti tla i narednog usjeva i podvrgavanje žetvenih ostataka mineralizaciji.

Strnjiku ne paliti, već je zaoravati

Zaoravanje strništa treba obaviti na dubini od deset centimetara, plugovima za zaoravanje strništa. To su diskosni plugovi, a u nedostatku ovog oruđa, koristiti plugove sa raonikom. Sa zaoravanjem žetvenih ostataka poboljšava se mikrobiološka aktivnost zemljišta, a time se povećava i količina organske materije koja nastaje mineralizacijom žetvenih ostataka. Pošto su žetveni ostaci siromašni u azotu, zajedno sa zaoravanjem, poželjno je dodati i određenu količinu azotnog mineralnog đubriva KAN ili UREA u količini od 0,5 - 1 kg/ar.

Nasa satelit: Najviše požara u Evropi u oktobru imala Srbija

Efikasna borba protiv korova

Drugi značaj zaoravanja stništa je efikasna borba protiv korova. Sjeme korova koje se uz prisustvo vlage provocira na nicanje, a potom se prije razvoja generativnih organa zaorava na punu dubinu i tako uništava. Samim zimskim oranjem, uništit će se nadzemni dio korova, a sjemenski potencijal parazitskih vrsta smanjit će se za narednu godinu. To je i jedan od najboljih načina suzbijanja divlje zobi (Avena fatua L.) koja je dosta prisutna u pšenici, a mogućnosti suzbijanja su minimalne u toku vegetacije.

Pališ strnište? Sam si sebi najveći neprijatelj!

Nakon ove operacije, poželjno je izvršiti tretman sa nekim od totalnih herbicida iz grupe glifosata u cilju suzbijanja višegodišnjih uskolisnih i širokolisnih korova, čije je nicanje isprovocirano ovom operacijom. Količina primjene i utrošak vode zavise od proizvoda koji se upotrebljava. Prije upotrebe obavezno je pročitati uputstvo za upotrebu i tamo navedene bezbjedonosne mjere, savjetuje Suzana Rašić, diplomirani inženjer ratarstva i povrtarstva, iz PSSS Niš.


Tagovi

Žetveni ostaci Pripema oranice Zaoravanje strništa Diskosni plugovi Sjeme korova Suzana Radišić

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Isplaćeni općinski poticaji za poljoprivredu Općina Bugojno je jučer na račune korisnika, koji su aplicirali za poljoprivredne poticaje u ovoj godini, uplatili novčana sredstva za ovu namjenu. Ukupna isplaćena sredstva su 494 732 KM za 393... Više [+]