Pretraga tekstova
U Ministarstvu poljoprivrede RS navode da će podrška u vidu repromaterijala za jesenju sjetvu (kao i za proljetnu) biti prvenstveno kroz regresirano dizel gorivo.
Za samo par nedjelja kreće jesenja sjetva, ali veliki broj poljoprivrednika o tome još uvijek ne razmišlja dok će oni koji se ipak odluče za nju, morati mijenjati sjetvenu strukturu.
Riječ je o tome da će dosadašnju primarnu žitaricu - pšenicu, ove vegetacijske godine zamijeniti uljane biljke, prije svega suncokret i soja.
Iz Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS, smatraju da su procjene ratara što se tiče predstojeće sjetve ispravne i da će ove godine na oranicama biti posijane neke druge ozime strnine dok će pšenica biti manje zastupljena, prije svega iz razloga što prinosi ne mogu preći šest tona po hektaru. Pored toga i veoma je niska otkupna cijena za ovo žito.
"Većina proizvođača nema svoje skladišne kapacitete, da bi mogli mirno čekati bolju cijenu. No, protekli period od prije par godina dokazao je da ovo ne mora biti pravilo pa je nekoliko mjesci nakon žetve, cijena za pšenicu i dalje veoma niska", navodi za Nezavisne, Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednika RS.
U posljednje vrijeme dolazi do povećanja površina pod uljanom repicom, a kako kaže Marinković, za ovu uljaricu postoji tržište a i cijene su joj prihvatljivije u odnosu na one za pšenicu.
Prema riječima poljoprivrednika, u jesenjoj sjetvi najčešće su sijali pšenicu i ječam, ali niske cijene uticaće u mnogome na izbor usjeva jer prosto ne isplati se ulagati novčana sredstva.
Pored niskih otkupnih cijena, uzrok manje posijanih površina su takođe i visoke cijene goriva i drugog repromaterijala tako da proizvodnja više nije ekonomski isplativa.
U Ministarstvu poljoprivrede RS navode da će podrška u vidu repromaterijala za jesenju sjetvu (kao i za proljetnu) biti prvenstveno kroz regresirano dizel gorivo. Ovu mjeru već duži niz godina imaju jedino poljoprivredni proizvođači u Republici Srpskoj i ona predstavlja značajnu finansijsku potporu sjetvi.
"Pravo na ovu vrstu potpora u tekućoj godini, ostvarilo je 15.220 korisnika iz 64 opštine ili grada u RS. Podrška je bila dovoljna da pokrije 122.912 hektara poljoprivrednog zemljišta, a ukupno je odobreno 12.291.196 litara dizel goriva po regresiranoj cijeni od 0,60 KM/l. Za ovu vrstu podsticaja iz agrarnog budžeta biti će izdvojeno 7.374.717 KM", navode iz resornog ministarstva.
Za vrijeme jesenje sjetve u 2019. godini posijano je ukupno 69.091 hektara, a od te površine pšenica se nalazila na 43.670 ha ili na oko 63% ukupnih sjetvenih površina.
Tagovi
Jesenja sjetva Ozime strnine Sjetva uljarica Stojan Marinković Niske otkupne cijene Potpore za repromaterijal Ministarstvo poljoprivrede
Autor
Više [+]
Ivana Živanić, dipl.ing- master poljoprivrede, rado istražuje aktuelnosti u poljoprivredi. Pristalica zdrave i bezbjedne hrane.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Isplaćeni općinski poticaji za poljoprivredu Općina Bugojno je jučer na račune korisnika, koji su aplicirali za poljoprivredne poticaje u ovoj godini, uplatili novčana sredstva za ovu namjenu. Ukupna isplaćena sredstva su 494 732 KM za 393... Više [+]
Isplaćeni općinski poticaji za poljoprivredu
Općina Bugojno je jučer na račune korisnika, koji su aplicirali za poljoprivredne poticaje u ovoj godini, uplatili novčana sredstva za ovu namjenu. Ukupna isplaćena sredstva su 494 732 KM za 393 korisnika od čega 346 fizičkih i 47 pravnih lica. Fizičkim licima isplaćeno je 290 546 maraka, a pravnim licima 204 186 KM.
Ovo je po prvi put od kako Općina Bugojno iz Budžeta isplaćuje poljoprivredne poticaje, da to uradi u cijelom iznosu i prije proljetne sjetve, što je veliki iskorak za poljoprivredne proizvođače, kojima je sada lakše planirati svoje aktivnosti na imanjima kojima gazduju.
Foto: Bugojno Danas
Selma Mujić
prije 1 tjedan
Što će reći da je jedna općina u SBK, isplatila otprilike koliko iznosi 20% agrarnog budžeta ovog kantona sa 12 općina. Što će reći da je jedna općina u SBK, isplatila otprilike koliko iznosi 20% agrarnog budžeta ovog kantona sa 12 općina.
Jasmin Hodžić
prije 1 tjedan
Malo dobre i pozitivne poljoprivredne prakse 😇 Malo dobre i pozitivne poljoprivredne prakse 😇