Po prvi put promjene u sadržaju humusa na oranicama vidljive su iz svemira, čime se otvaraju mogućnosti učinkovitijeg i preciznijeg praćenja stanja tla u poljoprivrednim područjima, kažu njemački naučnici
Znanstvenici na njemačkom institutu Thünen za poslovnu administraciju razvili su novu metodu koja omogućuje praćenje promjena u humusu s pomoću satelitskih snimaka.
Pokazali su kako su promjene njegova sadržaja na oranicama vidljive iz svemira, čime se, navode, otvara mogućnost učinkovitijeg i preciznijeg praćenja stanja tla u poljoprivrednim područjima, stoji u saopćenju.
Zalihe humusa u tlima pod velikim su pritiskom, navode, a u prosjeku njegov sadržaj na oranicama i pašnjacima u Njemačkoj opada, što direktno utječe na smanjenje plodnosti tla.
Kako kažu, budući da je jedan od ključnih pokazatelja plodnosti, praćenje njegovih promjena od iznimne je važnosti. Trenutno se te promjene dokazuju uzorkovanjem tla, što je vrlo zahtjevan i skup proces.
"Koristeći satelitske snimke i podatke dugoročnog praćenja tla Bavarskog državnog zavoda za poljoprivredu na stotinu lokacija, istraživači su analizirali minimalne promjene u boji tla. Ono postaje tamnije što više humusa sadrži", navode.
Zahvaljujući satelitskim podacima, navode, moguće je s visokom točnošću razlikovati oranice na kojima dolazi do promjena u sadržaju humusa. Međutim, za precizne rezultate potrebna su višegodišnja ili desetljetna promatranja.
Iako tehnologija napreduje, precizno određivanje tih promjena ostaje zahtjevno zbog brojnih faktora, poput biljnog pokrova tla i vlage, koji mogu utjecati na rezultate analize.
"Ponavljana uzorkovanja tla teško mogu dokazati promjene u zalihama humusa jer su sadržaji unutar jedne oranice vrlo varijabilni, a promjene obično toliko male da se i nakon nekoliko godina mogu primijetiti tek u drugoj decimali", ističu naučnici instituta poznatog po istraživanjima i političkim savjetima vezanim uz ruralna područja, poljoprivredu, šumarstvo i ribarstvo, čiji je tim predvodio Tom Brög iz radne grupe za istraživanje na daljinu.
Kako navode, humus stabilizira tlo i ekosistem tla te je ključan za klimu jer njegov gubitak uzrokuje emisije ugljikova dioksida. Također, gubitak ili povećanje humusa ovisi o načinu gospodarenja tlom, povijesti korištenja zemljišta i klimatskim uvjetima.
Vjeruju kako će se satelitski snimci, koji postaju sve kvalitetniji, moći potencijalno koristiti u budućnosti za neovisnu provjeru promjena u sadržaju humusa.
Tagovi
Autor