Pretraga tekstova
Kod nas je alternativna kultura, a u Sloveniji veoma popularna - uljana tikva.
Uljana tikva ili uljna buča, kako je nazivaju Slovenci, vrlo je popularna kultura u ovoj zemlji. Koriste je za proizvodnju ulja koje cijede iz njenog sjemena. Tako dobivaju ljekovit proizvod, prijatne arome.
"Kao mlada poljoprivrednica, odlučila sam se za ovu proizvodnju. Ulje dobijamo tradicionalnim postupkom, ono je potpuno prirodno i bez aditiva, a to se danas posebno cijeni", rekla je za RTV Jerneja Jančar.
Ono je dio trpeze jer je hranjivo, puno proteina i minerala. Osim ulja, ove tikve se uzgajaju i radi sjemenki za grickanje. Nakon što se tikve oberu, ostaje velika količina mase koja se koristi kao organsko đubrivo.
Foto: Elvira Nimmee / Flickr
Izvori
Autorica
Više [+]
Urednik portala, diplomirani novinar i ljubitelj prirode. Omiljena izreka: Tko smije taj može, tko ne zna za strah, taj ide naprijed.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
poceo otkup jedne od najcijenjenih gljiva među beračima iste.
tekst- soon :)
Jasmin Hodžić
prije 2 tjedna
Slažem se za ukus, a na tom području ih ima najviše na našem kantonu ! 😇 Slažem se za ukus, a na tom području ih ima najviše na našem kantonu ! 😇
Danijela Plavšić
prije 2 tjedna
Smčak, šmrljci...kako sam samo slabo oko imala nekad 80-tih tražeći ih u selima po dno Vlašića, dok rodica pronađe pet ja tek jednu, a tek ukus Više [+] mmm...meni su sve gljive ljepše od bilo kog pečenja...prava gljivarka :)