Pretraga tekstova
EU su prodali više od 15 mil. t kukuruza. "Suša je pogodila i EU i tamo se ne očekuju viškovi", rekao je zamjenik predsjednika Ukrajinskog agrarnog vijeća Denys Marchuk.
Nakon dogovora s ukrajinskim Ministarstvom poljoprivredne politike i hrane, predstavnici Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) i Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda (FAO) najavljena je daljnja podrška poljoprivrednicima ratom zahvaćenoj zemlji.
Osigurat će im modularna skladišta, tunele i silo-vreće za pohranu žitarica.
"Ove mjere će pomoći poljoprivrednicima da spase urod od ruskog agresora, doprinjeti prehrambenoj sigurnosti u pogođenim regijama, ali i Ukrajini u cjelini", izjavio je u saopćenju resorni ministar, Taras Vysotskyi.
Privremena su skladišta potrebna u Hersonu, Černihivu, Sumiju, Harkivu, Zaporižji, Donjecku, Mikolajivu i Dnjepropetrovsku. USAID i FAO obećali su pomagati i dalje.
Tamošnje poljoprivrednike također zabrinjava suša koja se najviše odrazila na kukuruz.
Naime, Ukrajina je požnjela oko 33 miliona tona žitarica i uljarica, no nepovoljni vremenski uvjeti negativno su utjecali na ljetne usjeve, što može rezultirati gubicima od više od 15% žetve. Konkretno, berba kukuruza, ako se suša nastavi, neće premašiti 22 mil. t, izjavio je zamjenik predsjednika Ukrajinskog agrarnog vijeća Denys Marchuk.
"Ove smo sezone uspjeli prodati više od 7 miliona tona poljoprivrednih proizvoda, što je 60% više nego u istom razdoblju prošle godine. Međutim, berba kukuruza manja za 10 miliona tona zbog vremenskih uvjeta, utjecat će na izvoz", komentirao je Marchuk.
Azija, Afrika i Bliski istok ostaju tradicionalna tržišta za ukrajinske proizvode. Istovremeno, prisutnost Ukrajine u EU značajno je povećana zbog mogućnosti bescarinske trgovine.
Kaže, EU su prodali više od 15 mil. t kukuruza, trgujući sa zemljama kao što su Njemačka, Španija i Italija. "Ovo je važan poticaj za povećanje izvoza ne samo sirovina, već i prehrambenih proizvoda s dodanom vrijednošću", naglasio je.
Za ukrajinske proizvođače značajna su i ograničenja kvota za izvoz u EU.
"Za neke proizvode, poput meda, zobi, jaja, šećera, već smo iscrpili kvote, a uskoro bi mogli i za piletinu. Međutim, takvo smanjenje ne vrijedi za skupinu žitarica. Suša je pogodila i EU i tamo se ne očekuju viškovi", komentira dodajući kako se nada izvozu poljoprivrednih proizvoda koji bi premašiti 40 miliona tona.
Tagovi
Taras Vysotskyi Ukrajinske žitarice Izvoz žitarica Suša Ugrožen kukuruz Modularna skladišta Denys Marchuk Izvoz u EU Bescarinska trgovina
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu. Urednica je portala Agroklub.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
#RuralFoto #selo Stara baka je pravi simbol sela. U mnogim krajevima mladost je napustila poljoprivredu i otišla za boljim životom u gradove. Ali baka ne. Baki je bolji život na selu. Njene žilave ruke su od djetinjstva hranile njezino blag... Više [+]
#RuralFoto #selo
Stara baka je pravi simbol sela.
U mnogim krajevima mladost je napustila poljoprivredu i otišla za boljim životom u gradove. Ali baka ne. Baki je bolji život na selu. Njene žilave ruke su od djetinjstva hranile njezino blago kako ona zna reći i nije joj teško ni po kiši, a ni po zvizdanu namiriti svoje blago. Ključ njenog dobrog zdravlja je u seoskim radovima, a ona veli da je to jer je odrasla na pravoj hrani, a ne na ovim današnjim salamama i paštetama Bože me sačuvaj. Svi mi koji živimo na selu znamo babu jer ona je oduvijek tu i kada nas ovakvi napuste sa njima i odlazi dio sela.
Maja Celing Celić
prije 2 tjedna
Ajme, koliko ova slika zrači posebnom toplinom 🥰 Ajme, koliko ova slika zrači posebnom toplinom 🥰