Pretraga tekstova
Trenutno poznate otkupne cijene pšenice koje se kreću od 0,25 do 0,30 KM ne mogu pokriti troškove sjetve i mjera, koji prema nekim procjenama iznose 3.150 KM po hektaru.
Na području Grada Bijeljina u jesen 2022. godine pod strnom žitaricom se našlo 15.000 hektara, što ju je činilo najzastupljenijom ratarskom kulturom ove sezone u Semberiji. Povećanje površina pod pšenicom za oko hiljadu hektara u odnosu na godinu ranije, zasijano je nauštrb kukuruza.
Razlog tome jesu poticaji, premije i cijena pšenice od prošle godine, ali i sam vegetacioni period, gdje se sušni period u najvećem dijelu izbjegne i znači koliko-toliko sigurnu proizvodnju.
Međutim, ovo je teška godina za sve poljoprivredne proizvođače, zbog činjenice da je nakon teškog perioda kiša pšenica oboljela, uprkos agrotehničkim mjerama koje su proizvođači u skladu sa svojim mogućnostima primjenjivali. Ove godine bila su potrebna od najmanje dva prihranjivanja i dva do tri hemijska tretmana, što je na mnogim poljima izostalo zbog finansijskih sredstava potrebnih za ove mjere.
"Informacije sa terena govore da je žetva skoro završena, a prosječan prinos iznosi oko 3 do 3,5 tona po hektaru, što znači da je smanjen za 40% ili čak 50% u odnosu na prethodne godine. Naravno, upitan je i sam kvalitet zrna", kaže Sreten Vučković iz bijeljinskog Odjeljenja za poljoprivredu, dodavši da se cijena kreće od 25 do 27 i 30 feninga.
Žetva 2023: Niska otkupna cijena je posljednji udarac - ko preživi, pričat će
Taj iznos je, kao navodi, neprihvatljiv i ne može pokriti ni cijenu koštanja koja prema njihovim procjenama iznosi 3.150 KM po hektaru.
"Prosječan prinos je vrlo skroman, ali treba pomenuti i ona mjesta gdje su polja toliko oštećena svim neprilikama da su imala prinos od samo 1,5 tonu po hektaru, a kojih je najviše u južnom dijelu Semberije u mjesnim zajednicama poput Glavičica, Batra i Johovca", rekao je gradonačelnik Bijeljine, Ljubiša Petrović.
Zbog značaja proizvodnje hljebnog zrna i velikog broja porodica koje žive od proizvodnje pšenice, Gradska uprava je odlučila da svaki kilogram pšenice, prema pravilniku, potakne s 10 feninga, kako bi ublažili posljedice svih nedaća koje su zadesile proizvođače.
"Pozivamo Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede da, uz 500 KM, iznađe način da osigura još 250 KM po hektaru za ovogodišnji rod pšenice i da to bude isplaćeno u toku jesenje sjetve, kako bi naši proizvođači dobili i zrno optimizma kojeg sada nemaju za održanje proizvodnje hljebnog zrna", dodao je Petrović, podsjetivši da je neophodno i postojanje dobrih i funkcionalnih robnih rezervi, a u Republici Srpskoj su one već godinama u stečaju.
Pravo na poticaj za proizvodnju pšenice imat će svi poljoprivredni proizvođači koji su upisani u APIF-u i koji su kao osnov korištenja naveli površine pod pšenicom.
Tagovi
Poticaji za pšenicu Cijena pšenice Semberija Kvalitet zrna Sreten Vučković Ljubiša Petrović
Autorica
Više [+]
Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Međunarodno takmičenje u lovu ribe na plovak..."Kup Kečiga 2025." Brčko
Selma Mujić
prije 2 tjedna
Da, taj.... mislim da ima zanimljivu priču :) Da, taj.... mislim da ima zanimljivu priču :)
Danijela Plavšić
prije 2 tjedna
Ovo je pulover, ako me oči dobro služe, sve je u modi hehe.. Ovo je pulover, ako me oči dobro služe, sve je u modi hehe..
Selma Mujić
prije 2 tjedna
Ribolovac u roze prsluku već je priča za sebe ... Ribolovac u roze prsluku već je priča za sebe ...