Pretraga tekstova
Žućenje, koje se trenutno primjećuje na većini terena, posljedica je golomrazice i nedostatka snježnog pokrivača kao termoizolatora.
Strna žita su u fenofazi bokorenja ili na prelazu u vlatanje, zavisno od samog lokaliteta i roka sjetve. Visoke dnevne temperature u ovom periodu godine koje su se kretale i preko 10°C, uz nedostatak padavina, doprinijele su brzom razvoju usjeva.
Žućenje, koje se trenutno primjećuje na većini terena, kakao javlja Poljoprivredna sacjetodavna služba RS, u navećem broju slučajeva, posljedica je golomrazice i nedostatka snježnog pokrivača kao termoizolatora. Žućenje je intenzivnije kod ječma. On je u tom pogledu osjetljiviji od pšenice što je uslovljeno i ranijim rokom sjetve i fenofazama koje protiču brže u odnosu na pšenicu. Samim tim više izmrzavaju veći listovi, s obzirom na to da sadrže i veću količinu vode u tkivu.
Jedan od razloga žućenja usjeva je i nedostatak mineralne ishrane. Robusnije biljke imaju i veće potrebe za azotnim đubrivima, a imajući u vidu da se pri ovako visokim dnevnim temperaturama brže i intenzivnije odvija proces fotosinteze, prije će se javiti ovi simptomi.
Temperature su povoljne za usvajanje hraniva. U nizinama je prisutan minimum vlage u zemljištu za razlaganje đubriva tako da je moguće obaviti prihranu strnih žita. Izuzetak su brdska područja koja trenutno trpe nedostatak vlage pa će u ovom slučaju prihrana morati sačekati padavine.
"Opšta preporuka za prvu prihranu strnih žita je 150 - 250 kg/ha KAN-a, za pšenicu i 100 - 200 kg/ha za ječam. Za biljke koje su u fazi vlatanja može se primjeniti 100 - 150 kg/ha KAN-a ili 80 – 100 kg/ha Uree", navodi savjetodavac, Iskra Arapović.
Vremenski uslovi su, kako napominje, svakako povoljni i za sjetvu jarih strnih žita. Visoke temperature u ovom periodu godine pogoduju razvoju pojedinih patogena, posebno kod usjeva zasijanih nedeklarisanim sjemenom.
T-motka brani polje od glodavaca - koliko ih treba po hektaru?
"Stoga je monitoring u predstojećem dijelu vegetacije strnih žita od presudnog značaja za pravovremenu primjenu adekvatnih sredstava za zaštitu", zaključuje Arapović.
Tagovi
Strna žita Đubrenje ozimina Žućenje pšenice Žućenje ječma Prihrana pšenice Iskra Arapović
Autorica
Više [+]
Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Na imanje mladog poljoprivrednika iz Livna, Nikole Baraća, nedavno je stigao traktor YTO NLX-854. Vrijednost mašine je 54.000 maraka, a ovaj budući ratar za njega je iz svog džepa izdvojio 4.200 KM. Ostatak sredstava dobio je iz agrarnog bu... Više [+]
Na imanje mladog poljoprivrednika iz Livna, Nikole Baraća, nedavno je stigao traktor YTO NLX-854. Vrijednost mašine je 54.000 maraka, a ovaj budući ratar za njega je iz svog džepa izdvojio 4.200 KM. Ostatak sredstava dobio je iz agrarnog budžeta zahvaljujući novoj mjeri FMPVŠ. Uskoro priča na AK 🫡