Pretraga tekstova
Otkupna cijena pšenice biće u skladu sa onom u okruženju, a nadležni poručuju da će preduzeti sve što je neophodno kako semberski poljoprivrednici ne bi pretrpili gubitke.
Visina otkupne cijene pšenice kod nas biće u skladu sa cijenom u okolnim zemljama tako da poljoprivredni proizvođači neće biti oštećeni, zaključeno je prije dva dana na sastanku gradonačelnika Bijeljine, Ljubiše Petrovića i predstavnika ministarstva poljoprivrede Republike Srpske, kao i predstavnika Agrarnog fonda sa Udruženjima poljoprivrednih proizvođača i mlinoprerađivača.
Kako stoji u zvaničnom saopštenju Agrarnog fonda Bijeljine, pomoćnik ministra poljoprivrede RS, Zoran Maletić izjavio je da će nadležno ministarstvo ispuniti svoju obavezu i isplatiti 300 KM po hektaru, svim ratarima do početka žetve.
Pored toga i mlin "Stojanović i sin" otkupiće u prosjeku između 1.000 i 1.500 tona pšenice.
"Najvažnije je da cijena bude realna što se tiče otkupa, kao i da se uskladišti pšenica koja je proizvedena", istakao je Zoran Stojanović, vlasnik pomenutog mlina. Dodaje da će pokazatelj za otkupnu cijenu biti ona koja je i u okruženju.
Iz Udruženja poljoprivrednika sela Semberije i Majevice smatraju da je ovo samo još jedan u nizu razgovora o otkupu pšenice, a kako ocjenjuje Savo Bakajlić, predsjednik ovog udruženja, svima nama je cilj da domaći poljoprivrednici ne pretrpe gubitke.
"Naše kapije su otvorene. Imamo oko 40 hiljada tona skladišnih kapaciteta, ali smo i tehnički i finansijski spremni da predstojeći posao odradimo kako treba", poručuje Slaviša Mijatović, iz firme "Žitorpomet", napominjući da će nastojati da budu konstruktivni u tim aktivnostima.
Podsticaji za semberske ratare isplaćivati će se u vrijednosti od dva pfeninga za jedan kilogram, navode iz Agrarnog fonda Grada Bijeljine. Proizvođači samo trebaju da dostave traženu dokumentaciju, kao i do sada što je bila procedura.
"Obaveza Gradske uprave je da poboljša uslove proizvodnje, otkupa i koordinacije oko same cijene pšenice. Cilj svih nas treba da bude da ta vrijednost iz godine u godinu bude viša, kao i izdvajanja u navedene svrhe, kako iz gradskog tako i iz republičkog budžeta", naglasio je gradonačelnik Bijeljine, Ljubiša Petrović.
Vrijednost kukuruza najviša u protekloj deceniji - hoće li opstati domaće stočarstvo?!
Kako smo nedavno pisali, u posljednjih deset godina cijena kukuruza dostigla je svoju maksimalnu vrijednost i sada iznosi 0,55 KM za jedan kilogram. Inače, riječ je o važnoj komponenti za stočnu hranu, a što je uzrokovalo velike probleme domaćim proizvođačima mlijeka, kao i uzgajivačima svinja i junadi.
Prema mišljenju nekih farmera, u ovakvoj situaciji dobro im dođu premije od 0,2 KM po litru jer inače ne bi mogli opstati. Pored mljekara ni stočari nisu u boljem položaju - proizvedenu robu ne mogu prodati, gomilaju se viškovi a inputi su svakim danom sve skuplji. Nadležni su prošle godine intervenisali i otkupili viškove, ali i u 2021. ostali su isti problemi.
Tagovi
Otkupna cijena Cijena pšenice Isplata podsticaja Semberski poljoprivrednici Skladištenje pšenice Otkup pšenice Ministarstvo poljoprivrede
Autor
Više [+]
Ivana Živanić, dipl.ing- master poljoprivrede, rado istražuje aktuelnosti u poljoprivredi. Pristalica zdrave i bezbjedne hrane.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
poceo otkup jedne od najcijenjenih gljiva među beračima iste.
tekst- soon :)
Jasmin Hodžić
prije 2 tjedna
Slažem se za ukus, a na tom području ih ima najviše na našem kantonu ! 😇 Slažem se za ukus, a na tom području ih ima najviše na našem kantonu ! 😇
Danijela Plavšić
prije 2 tjedna
Smčak, šmrljci...kako sam samo slabo oko imala nekad 80-tih tražeći ih u selima po dno Vlašića, dok rodica pronađe pet ja tek jednu, a tek ukus Više [+] mmm...meni su sve gljive ljepše od bilo kog pečenja...prava gljivarka :)