Bacite kalendare, kupite termometre, ponovio je prof.dr.sc. Bojan Stipešević i pojasnio kada treba ići u sjetvu.
"Rekao sam lani, ponovit ću i ove godine: bacite kalendare, kupite termometre", poručio je ratarima uoči proljetne sjetve, prof.dr.sc. Bojan Stipešević s Fakulteta agrobiotehničkih znanosti Osijek u Hrvatskoj.
Iako prognoza kaže da će temperature zraka dosegnuti 20 i više stepeni Celzijevih, moramo se, kaže, paziti tog lijepog vremena, kao što smo se morali paziti i hladnog jer tlo ne može toliko brzo preuzeti tu energiju.
Stoga oni koji planiraju krenuti ranije sa sjetvom, neka još malo pričekaju. "Tlo se na 2-3 cm dubine mora zagrijati barem na 10-11°C da bi kukuruz, soja i suncokret započeli rasti kako treba", savjetuje.
U suprotnom, dodaje, samo ih patimo jer što je duže hladno vrijeme to će ono sporije klijati, a time i donijeti problem sa zaštitom tih i takvih biljaka.
Kako nas čekaju dvije sedmice lijepog vremena, preporučio je svima koji imaju ozimine da još jednom prekontroliraju svoje parcele i zaštite usjeve ako primijete neke probleme.
"Još nije prekasno za prihranu, da učinite nešto da biljke bolje rastu", kaže profesor.
Što se tiče same kondicije ozimih usjeva, i ove godine se pokazuje da su oni koji su kasnije sijali, doživjeli dosta hladnog vremena ovih par sedmica koji su iza nas, te će bez problema ući u ovu sezonu.
S druge strane, kod onih koji su uranili, vidljiv je malo veći problem s već prisutnim insektima i pojavom raznoraznih bolesti. "Pogotovo na njih apeliram da malo češće obilaze svoje pšenice", upozorio je.
Istaknuo je i da dugoročne prognoze pokazuju da će biti velikih toplotnih valova te podsjetio da je svjetska globalna temperatura podignuta preko 1,5 stepen.
"Dakle, već smo u jednom nepovoljnijem scenariju nego prije tri godine", dodao je.
Stoga, kaže, neupitno je da ćemo imati te vruće valove i ove godine. "Samo nek nam je dragi Bog na pomoći da ih ne prate i oluje", kaže Stipešević navodeći da kroz mjere ozeljenjivanja, postavljanja više živih ograda, vjetrobrana, utjecaj visokih temperatura možemo barem ublažiti.
Istovremeno, ostavljajući takve ekološke oznake u prirodi, možemo pomoći prijateljima predatorima koji napadaju našeg neprijatelja glodara, štetočine koji nam je priličan problem.
"Svima sretno u sjetvi i ne dajte se zavarati - prvo prst u tlo. Ako ne poplavi, možda kukuruz ipak iznikne", slikovito je zaključio profesor.
*Naslovna fotografija: Depositphotos/fotokostic, Vedran Stapić
Tagovi
Autorica