Pretraga tekstova
Da li biste umjesto kukurza zasadili kineksu trsku, koja se može eksploatirati u narednih 20 godina?
Kineska trska ili slonova trava (Miscanthus giganteusm) sve se više uzgaja u Engleskoj, Grčkoj, Njemačkoj, Portugalu. Nastala je križanjem kineske srebrne trave i šećerne trske.
Može se eksploatirati u narednih 20 godina, a njen uzgoj je deset puta isplativiji od uzgoja kukuruza. Prinosi su u trećoj godini do 20.000 kg/ha. Koristi se za proizvodnju briketa za ogrijev, a odlična je i kao malč ili prostirka za životinje.
Već smo pisali o pripremi zemljišta i sadnji kineske trave.
Zato ćemo ovom prilikom pažnju posvetiti njezi i žetvi.
Vrlo je važno da oko trske ne bude korova, pa se mogu korstiti sredstva zaštite koja se koriste i za kukuruz, a alternativa je okopavanje motikom. Biljne bolesti su moguće samo ukoliko se trska nalazi na zemljištu sa ustajalom vodom.
Kada je reč o đubrenju, preporučuje se đubrenje dušikom (maksimalno 100 kg/ha), od druge godine, mada nije neophodno. Osoka se ne preporučuje, a kalijum se može obezbijediti posipanjem pepela u prvoj godini.
Za uzgajanje kineske trske najbolja je humusna ilovača dobro snabdijevena vodom. Idealna količina padavina je 700 mm do 900 mm, dobro raspoređena u periodu vegetacije. Prosječna godišnja temperatura bi trebalo biti iznad 8,5°C, bez suhih ljeta.
Najbolje vrijeme za žetvu je od novembra, do početka maja. Bilo bi dobro da je vrijeme sunčano cijelu sedmicu pred posao. Vlaga bi trebala biti 10% do 20%.
Za žetvu se koristi berač kukuruza, a preporučuje se visina košenja od 10 cm do 15 cm. Iverje bi trebalo biti dugo dugo od 2 cm do 3 cm. Moguće je i prešanje u bale.
Foto: U.S. Department of Agriculture / Flickr
Autorica
Više [+]
Urednik portala, diplomirani novinar i ljubitelj prirode. Omiljena izreka: Tko smije taj može, tko ne zna za strah, taj ide naprijed.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!