U februaru se obično obavlja prva prihrana azotnim đubrivima, pa se ratari već uveliko raspituju za cijene đubriva.
Iako su ratari bili izričiti da će ove jeseni sijati manje strnih žita, to se nije desilo, barem kada je riječ o velikim poljoprivrednim proizvođačima. I sami dobavljači, odnosno uvoznici i distributeri sjemenskog materijala, su bili iznenađeni potražnjom. Tokom cijele godine proizvođače su pratili problemi: visoke cijene đubriva, sjemena, pesticida, loši vremenski uslovi, loš kvalitet i prinos, te niska otkupna cijena.
Sve to je uticalo da kategorički donesu odluku da će od sjetve pšenice skoro pa odustati ili drastično smanjiti površine pod tom kulturom. Međutim, niža cijena đubriva i sjemena pred jesenju sjetvu, promijenila je ranije odluke pojedinih proizvođača. Istina, mnogi mali jesu smanjili ili odustali od sjetve pšenice ove godine, ali su veliki povećali proizvodnju.
Ove jeseni dug sušni period nije dozvoljavao mnogim ratarima da adekvatno pripreme zemljište, tako je sjetva bila produžena čak i do decembra, jer pojedini ratari iz opravdanog razloga je nisu mogli obaviti ranije.
"Sve radnje oko predsjetvene pripreme zemljišta obavljao sam duplo tanjiranje, drljanje da bi razbio grudve, od nekih sam parcela odustao, nije ih bilo moguće dobro pripremiti. Ostavio sam ih za proljetnu sjetvu. Sve to je uticalo na veći utrošak goriva, samim tim i na poskupljenje proizvodnje. Za sad su usjevi u dobrom stanju, nema bolesti. Trenutno kad je suvo vrijeme pokušavamo orati parcele koje su namijenjene za proljetnu sjetvu", rekao je za Agroklub, Marko Nikolić iz Brčkog.
S obzirom na tako prolongiranu sjetvu koja na nekim parcelama još traje razumljivo je da su i usjevi u različitim fazama razvoja, a neki tek niču. Bio je dug period samog nicanja zbog suše, a i same sjetve zrna u suvo zemljište. Zdravstveno stanje je dobro, nema žućenja listova niti simptoma bolesti za sad.
Prethodno izrazito visoke temperature u oktobru i novembru uticale su da se biljke brže razvijaju tamo gdje su ispoštovani optimalni rokovi sjetve, što nije dobro jer u zimu usjev ulazi u poodmakloj fazi rasta. Na sreću temperature su niže i rast ozimih usjeva je usporen te se biljke pripremaju za zimu, prolaze kroz proces jarovizacije i kaljenja.
U februaru se obično obavlja prva prihrana azotnim đubrivima, pa se ratari već uveliko raspituju za cijene đubriva. Trenutno, značajne količine ni nema još u ponudi, a pretpostavlja se da bi mu ove godine cijena mogla biti niža u odnosu na raniju. Pojedini se raspituju i za ostale kombinacije vještačkog đubriva, da bi se polako pripremali za proljetnu sjetvu, mada malo ko kupuje, svi se nadaju pojeftinjenju.
Povezana biljna vrsta
Fotoprilog
Tagovi
Autorica