Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Uzgajnje žitarica
  • 12.02.2023. 07:30

Kako živi malč djeluje na proizvodnju žitarica?

Istaženi su aspekti bijele djeteline kao živog malča i njen uticaj na uzgajane žitarice. Šta su pokazali rezultati?

Foto: YouTube/Printscreen
  • 92
  • 8
  • 0

Kako živi malč, konkretno bijela djetelina, djeluje na proizvodnju žitarica, bila je tema dvogodišnjeg istraživanja kojega su proveli u organizaciji Inovativni poljoprivredni laboratorij (engl. Innovative Farmers field lab). U rezultatima detaljno opisuju ispitivanja koja su imala za cilj da utvrde uticaj na prinose uzgajanih usjeva žitarica koji su direktno usijani.

Smanjuju se troškovi

Prekrivenost zemljišta živim biljkama tokom cijele godine ima niz prednosti. One predstavljaju živi malč koji se koristi u organskoj hortikulturi za suzbijanje korova i doprinose većoj fiksaciji azota u zemljištu. Omogućava primjenu no-till tehnike i redukovanu obradu i tako smanjuju vrijeme potrebno za obradu, količinu goriva i rad što je vrlo značajno kada znamo da su oranje i predsjetvena priprema skupe operacije. Poljoprivredna mehanizacija se prilagođava ovakvom sistemu zbog razmaka prilikom sjetve žitarica.

Upotreba pluga donosi više gubitaka nego koristi?

Bijela djetelina dostiže visinu od 15 cm i ostaje na parceli, dok se žitarice razvijaju iznad. Poslije žetve ona ostaje i dalje može poslužiti za košnju ili ispašu.

Izdvojila su se ključna pitanja koja je potrebno zadovoljiti kako bi ovakav poljoprivredni sistem produktivno funkcionisao. To su kontrola korova i opskrba azotom. Prinos žitarica je bio nešto manji, za oko 0,6 t/ha, ali je sistem omogućio ispašu koja je dodatno obogaćivala zemljište. Uspješno potisnut jednogodišnji korov, dok je za suzbijanje višegodišnjeg bolje uzeti niže sorte koje daju kompaktniji prekrivač.

Bijela djetelina između žitarica

Povećava se količina raspoloživog azota

Rezultati uzorkovanja zemljišta u jesen 2021. godine, nakon 18 mjeseci pod tretmanima živog malča, pokazuju značajno povećanje količina raspoloživog azota s preko dvostruko više od kgN/ha u poređenju sa standardnom kontrolom i skoro trostruko od kgN/ha u poređenju na direktnu kontrolu no-till.

Također, djetelina ostaje na površini i u zimskom periodu, a ima znatno više dostupnog azota, kao i kalija. Tokom jeseni je veća mikrobna aktivnost što omogućava bolji i rani rast bilo kojeg usjeva žitarica koje se direktno siju u to doba godine. Poboljšava se kruženje hranjivih materija poslije 18 mjeseci novog sistema koji je pokazao koliko je važno mehaničko oštećenje djeteline (prilikom žetve/košnje) kako bi hraniva učinili dostupnim. Veliki je doprinos i u odabiru određene sorte djeteline.

U ovom slučaju ona akumulira azot u svom korijenskom sistemu, a nadzemna, zelena masa ima funkciju suzbijanja korova i smanjuje eroziju zemljišta uslijed padavina. U periodu između žetve žitarica i sjetve narednog usjeva djeluje kao živi malč. Prve godine javilo se više korovskih biljaka, ali je druge njihova zastupljenost smanjena. Osim toga, naglašavaju, povećava se mikrobiološka aktivnost zemljišta i sadržaj organske materije.

Problem ogoljavanja manjih područja rješavan je novim zasijavanjem sjemena po površini.

Više o istraživanju pogledajte u videu:

 


Tagovi

Malčiranje Živi malč Iscrpljivanje zemljišta Djetelina kao malč Bijela djetelina Istraživanje No till Bez obrade Uzgoj žitarica


Autorica

Ranka Vojnović

Više [+]

Diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.