Zemljište se najviše zamori u monokulturi. Razlog je nakupljanje toksina prilikom raspadanja ostataka poslije žetve, koji djeluju fitotoksično na izdanak, ali i na odraslu biljku.
Umorno zemljište ogleda se u smanjenju prinosa, čestim bolestima biljaka i pogoršanju strukture. Problem se ne može riješiti zaoravanjem, niti većim količinama organskih i mineralnih đubriva. Rješenje je - odmor zemljišta.
Starije generacije su nekada svake četvrte godine izostavljale sjetvu usjeva, pri čemu se zemljište normalno obrađivalo i đubrilo.
"To se zvalo crni ugar, parlog itd. Crni ugar se više ne primjenjuje zato što se u praksi bolje pokazalo uzgajanje jednogodišnjih kultura za zeleno đubrenje i njihovo zaoravanje u jesen. U suvremenoj poljoprivredi se ovaj period skratio na nekoliko mjeseci poslije ljuštenja strništa", objašnjava Dragomir Radić.
Zemljište se najviše zamori u monokulturi. Razlog je nakupljanje toksina prilikom raspadanja ostataka poslije žetve, koji djeluju fitotoksično na izdanak, ali i na odraslu biljku.
"Postoji više teorija o uzroku zamora zemlje, počev od osiromašenja zemljišta u pojedinim elementima, nakupljanja patogena, štetnih insekata i nematoda, toksina, od kojih ni jedna ne može potpuno objasniti ovu pojavu, ali današnja znanost i praksa su uglavnom prihvatile bakterijsku teoriju", kaže Radić.
Nositelj plodnosti zemljišta je humus. Sa povećanjem ovog sadržaja, povećava se i plodnost zemljišta. Zato odmor zemljišta znači povratak njegove biološke snage.
"Zemljišni mikroorganizmi uzimaju hranjive elemente iz čvrstog dijela zemljišta, ugrađuju ga u svoje tijelo, a njihovim raspadanjem i mineralizacijom ovi elementi dolaze u zemljišni rastvor. Za ovaj proces je potrebno vrijeme, koje se dobiva odmaranjem zemljišta", napominje Dragomir Radić.
Važno je tokom odmora ne prevrtati zemlju oranjem, već je samo obraditi razrivačem, jer se zemlja brže umori ako se više puta ore tokom godine. Oranjem se pojačava negativno djelovanje erozije, izazvano vodom ili vjetrom. U vrijeme odmora bi zemlja trebala biti pokrivena sideratnim kulturama, koje se poslije zaoravaju.
"Osim vrsta koje stvaraju veliku biljnu masu, mogu se sijati i vrste koje mogu izliječiti zemlju od nematoda ili štetnih insekata, a to su kadifa, neven, gorušica, slačica, šparoga, facelija i druge. Zemljište se može obogatiti mineralima unošenjem sitno mljevenih stijena, pepela i zeolita. Takođe i unošenje organskih đubriva popravlja plodnost i povećava ukupnu masu živog svijeta po hektaru, ali i njemu treba dati vrijeme za mineralizaciju", savjetuje Dragomir Radić.
Dodaje da su se u tretiranje zemljišta mikrobiološkim đubrivima najbolje pokazali biološki preparati sa mikroorganizmima iz slatkovodnih stajaćih voda - plitkih jezera i močvara, kao i unošenje jezerskog i močvarnog mulja.
Foto: fbhk / Pixabay
Izvori
Tagovi
Autorica