Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Agrotehničke i kemijske mjere
  • 26.08.2017. 17:00

Efikasno suzbijanje višegodišnjih korova

Suzbijanje višegodišnjih korova može da se vrši primjenom agrotehničkih mjera, koje dovode do iscrpljivanja rizoma kao i kemijskim mkkerama: sprečavanjem nicanja sjemena i suzbijanjem niklih korova na strništima.

Foto: NY State IPM Program / Flickr
  • 1.129
  • 70
  • 0

Višegodišnji korovi trenutno prisutni na njivama su Sorghum halepense, Cirsium arvense, Agropyron repens, Cynadon dactilon, Convolvulus arvensis. Razmnožavaju se na dva načina: sjemenom i vegetativnim raznožavanjem (rizomima ). To predstavlja problem, kada je riječ o suzbijanju.

"Suzbijanje višegodišnjih korova može da se vrši primjenom agrotehničkih mjera, koje dovode do iscrpljivanja rizoma kao i kemijskim mjerama: sprječavanjem nicanja sjemena i suzbijanjem niklih korova na strništima", kaže stručnjakinja Ljiljana Jeremić.

Agrotehničke mjere

Obrada zemljišta je osnova agrotehnička mjera u suzbijanju korova. Duboko oranje treba obaviti na dubinu od 30 cm do 40 cm. Tako se uništavaju svi nadzemni dijelovi biljke, a na površinu se izbacuju podzemnei organi (rizomi).

Zaoravanje strništa dovodi do uništavanja svih nadzemnih dijelova i izaziva klijanje semena , odnosno obnavljanje korova, što dovodi do iznurivanja biljaka. Površinu zemljišta poslije zaoravanja treba povaljati. Ova mjera je posebno važna u sušnim uslovima, zbog dotoka vode iz dubljih slojeva.

Međuredna kultivacija se primjenjuje kada je obavljeno suzbijanje korova pre-em tretmanom i kada nema mnogo izniklih korova i nema potrebe ovim tretmanom.

Kemijske mjere

Najefikasnija mjera je tretiranje korova na strništima, kako bi se eliminisao njihov razvoj iz rizoma naredne godine.

"Tretiranje se obavlja poslije žetve, kada korovi dostignu visinu oko 20cm-30 cm, kada su u fazi intenzivnog rasta, a obavezno prije cvjetanja, zbog efikasnijeg usvajanja herbicida", piše Jeremić.

Za suzbijanje korova koriste se totalni herbicidi, na bazi aktivne materije glifosat: Glifosat SL 480, Glifomark, Clinic 480-SL, Glifol, Glitotal, Roundap, Glifogan, Šiman, Glifosav 480 i drugi.

Ako na tretiranim površinama preovladava divlji sirak, može se koristiti oko 4-5 l/ha preparata. Tamo gdje su prisutni i palamida i poponac potrebno je povećati količinu preparata, oko 6-7 l/ha. Ako je na njivama prisutna i divlja kupina i zubača količina preparata treba da bude do 8 l /ha.

Prilikom tretiranja treba koristiti manje količine vode, kako bi kapljice bile sitnije, a usvajanje preparata efikasnije. Tretirane površine ne treba obrađivati najmanje tri sedmice, kako bi preparat stigao do rizoma, a nakon toga se može sijati bilo koji usjev.

Foto: NY State IPM Program / Flickr


Autorica

Aleksandra Kekić

Više [+]

Urednik portala, diplomirani novinar i ljubitelj prirode. Omiljena izreka: Tko smije taj može, tko ne zna za strah, taj ide naprijed.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Ima li ista lakše prodat od peršuna !? 😁