Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Pšenica
  • 01.09.2020. 07:30

Britanski mlinari otkupljuju njemačku pšenicu nakon drastičnog pada prinosa

Do sada je otkupljeno između 200.000 i 300.000 tona, a osim njemačke, uvezena je i kanadska koja nudi visok nivo proteina potreban za spajanje sa niže proteinskom britanskom pšenicom. 

Foto: Depositphotos/herraez
  • 57
  • 510
  • 0

Nakon najavljenog drastičnog pada prinosa pšenice za oko 35% u Velikoj Britaniji, mlinari posljednjih sedmica uvoze njemačku pšenicu. 

No, nisu razlog samo manji prinosi, proizvođači brašna još su prije par mjeseci počeli sa rezervacijom ove žitarice, a zbog manje zasijanih površina. Prema zadnjim podacima ondašnjeg Ministarstva poljoprivrede, ove godine ima čak 24% manje površina, što predstavlja najveći pad još od 1970-tih godina, a kao glavni razlog navodi se vlažno vrijeme tokom jesenje sjetve i sušno proljeće.

Njemačka i Poljska ostvarile bolji urod pšenice od Francuske

Do sada je otkupljeno između 200.000 i 300.000 tona, a osim njemačke, uvezena je i kanadska koja nudi visok nivo proteina potreban za spajanje sa niže proteinskom britanskom pšenicom, navodi Reuters.

Problem sa trgovinom?

Iako plasiranje trenutno ide bez problema, brojni trgovci su zabrinuti šta će se dogoditi ako Europska unija i Britanija ne sklope povoljan sporazum o trgovini. Dogovor o tranziciji ističe 31. decembra, a uslovi trgovine sa ključnim partnerima, poput Njemačke, nakon tog datuma još uvijek nisu dogovoreni

Ova zemlja prošle godine uvezla je 1,05 miliona tona pšenice uključujući 155,037 tona iz Njemačke. Kanada je bila glavni dobavljač prošle sezone sa 441.527 tona, a ove godine očekuje se puno veći broj. 


Tagovi

Trgovina pšenicom Otkup Prinosi Velika Britanija Njemačka Kanada Trgovinski sporazum


Autorica

Lucija Bencaric

Više [+]

Magistra agroekonomike. Rado istražuje novosti u poljoprivredi.