Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Voće
  • 29.03.2025. 14:00

Voće za večeru: Zdrav izbor ili pogrešna navika?

Mnogi biraju voće kao laganu večeru, no uprkos tome što sadrži obilje vitamina i minerala postavlja se pitanje je li dobar odabir za kasni obrok?

Voće za večeru: Zdrav izbor ili pogrešna navika?
Foto: shutterstock/Lucigerma
  • 121
  • 11
  • 0

Voće je hranjivo, osvježavajuće i puno vitamina te praktično za obrok pa ga mnogi smatraju idealnim za večeru, dok drugi tvrde da ga nije poželjno konzumirati u kasnim večernjim satima.

Portal krenizdravo.dnevnik.hr u svom članku navodi, između ostaloga, da je voće navečer dozvoljeno te da neke vrste mogu pomoći u regulaciji sna.

Screenshot članka

Šta kažu stručnjaci?

Dr. sc. Mirela Marić, mag. nutr. za portal foodfacts.news navodi da konzumacija voća za večeru može biti dio uravnotežene prehrane, ali da je važno obratiti pažnju na vrijeme i vrstu koju jedete kako biste osigurali kvalitetan san, dobru probavu i izbjegli napade gladi sljedećeg jutra.

Važno je odabrati vrste koje neće negativno utjecati na probavu i san

Ako je večera prelagana ili se preskoči, postoji mogućnost da ćete osjetiti pojačanu glad sljedećeg jutra.

Dodaje da neke vrste voća poput banana sadrže magnezij i kalij koji pomažu opuštanju mišića te aminokiselinu triptofan koja je ključna za sintezu serotonina i melatonina, hormona važnih za regulaciju sna.

"Osim banana, i jabuke su vrsta voća koja se može konzumirati u večernjim satima jer su bogate vlaknima koja mogu pomoći u održavanju osjećaja sitosti tokom noći te breskve koje sadrže vitamine i minerale koji mogu pozitivno utjecati na opuštanje tijela prije spavanja", otkriva ova nutricionistica.

žena siječe jabuku na dasci za rezanje
Konzumirajte ga kao dio uravnoteženog večernjeg obroka koji uključuje proteine i zdrave masti, savjetuje Marić (Foto: Shutterstock/NazarBazar)

Vrste voće, pojašnjava, koje je bolje izbjegavati navečer su:

  • Agrumi (naranče, grejp i sl.) - zbog visokog sadržaja kiselina mogu izazvati želučane probleme i poremetiti san,
  • Bobičasto voće, lubenica, grožđe, ananas - također se preporučuje izbjegavati ove vrste navečer zbog mogućeg utjecaja na probavu i kvalitet sna.

Međutim, konzumacija voća neposredno prije spavanja može kod nekih osoba izazvati nelagodu ili refluks kiseline, posebno gore spomenute, pa se preporučuje da posljednji obrok bude najmanje tri sata prije odlaska na počinak kako bi se omogućila adekvatna probava.

Konzumirajte ga, savjetuje, kao dio uravnoteženog večernjeg obroka koji uključuje proteine i zdrave masti kako biste osigurali dugotrajan osjećaj sitosti te izbjegavajte ono s visokim udjelom šećera neposredno prije spavanja kako biste spriječili moguće poremećaje sna.

"Konzumacija voća u večernjim satima može biti korisna, no važno je odabrati vrste koje neće negativno utjecati na probavu i kvalitet sna", zaključuje Marić.

Kombinirati ga s izvorom masti i proteina

Sličnog je mišljenja magistrica nutricionizma Mihaela Gulin Ćaleta koja nam kaže da kod zdrave odrasle osobe unos voća u sklopu večernjeg obroka u umjerenim količinama ne bi trebao utjecati negativno na zdravlje i san niti bi trebalo biti pokretač neugodnih simptoma.

"S druge strane, ukoliko osoba ima zdravstvene izazove povezane s glukozom u krvi ili simptome poput nadutosti i žgaravice, pojedino voće konzumirano samostalno moglo bi poticati te neželjene simptome bilo da se radi o večernjem ili jutarnjem obroku", konstatira ova nutricionistica.

žena drži ispečen zdravi obrok
Na odgodu sna može utjecati pretjerana konzumacija bilo koje hrane (Foto: M. Gulin Ćaleta)

Određene vrste, dodaje, mogu utjecati i pozitivno na kvalitetu sna, pa tako na primjer višnje sadrže u svom sastavu triptofan iz kojeg se stvara melatonin, hormon koji regulira san, dok banane sadrže magnezij i kalij koji pridonose opuštanju mišića što može biti bonus za dobar san.

Gulin Ćaleta navodi da je općenito preporuka kombiniranje u obroku s izvorom proteina i masti poput badema ili jogurta kako bi se smanjilo negativno djelovanje na nivo glukoze u krvi i posljedično napad gladi sljedeće jutro, a to se posebno odnosi na voće s visokim udjelom šećera kao što su zrele banane.

"U konačnici, na odgodu sna može utjecati i pretjerana konzumacija hrane, bilo da se radi o voću ili ne, stoga je važna umjerenost", poručuje ova magistrica nutricionizma napominjući da osluškujemo svoje tijelo te ukoliko primijetimo da nam pojedina namirnica ne odgovara pronađimo joj dostojnu zamjenu.

Je li voće neprijatelj mršavljenja?

Dakle, može li se voće jesti za večeru? Tvrdnja je tačna, uz napomenu da su određene vrste pogodnije za kasni obrok, dok pojedine treba izbjegavati zbog visokog sadržaja šećera i mogućeg utjecaja na san i probavu. Također je važno naglasiti da voće nije preporučljivo prakticirati svaki dan za večeru te ukoliko ga konzumiramo u kasnijem terminu poželjno je da bude dio uravnoteženog večernjeg obroka koji uključuje proteine i zdrave masti kako biste osigurali dugotrajan osjećaj sitosti.


Tagovi

Voće Večera Banane Jabuke Breskve Višnje Mirela Marić Mihaela Gulin Ćaleta


Autorica

Suzana Jović

Više [+]

Magistra nutricionizma i znanosti o hrani. Ljubiteljica hrane i zaljubljenica u prirodu. Rado potiče svijest o važnosti pravilne i zdrave prehrane.


Partner

FoodFacts

Ul. Franje Kuhača 18, 31000 Osijek, Hrvatska
e-mail: info@foodfacts.news web: https://www.foodfacts.news/