Pretraga tekstova
Turska je u razdoblju od januara do jula izvezla 2.325 različitih vrsta čajeva u 102 zemlje te tako zabilježila 500-tonsko povećanje u odnosu na isto razdoblje prošle godine.
Prema najnovijim podacima Udruženja izvoznika Istočnog crnog mora (DKIB), izvoz čaja iz Turske porastao je za 43% u prvih sedam mjeseci 2020. godine i tako dosegao vrijednost 9,13 miliona dolara.
Turska je u razdoblju od januara do jula izvezla 2.325 različitih vrsta u 102 zemlje te tako zabilježila 500-tonsko povećanje u odnosu na isti period prošle godine, piše dailysabah.
"Turski čaj postaje sve popularniji među stranim potrošačima, posebno na evropskom tržištu", rekao je Şaban Turgut, zamjenik predsjednika DKIB-a i predsjednik Odbora za čaj napomenuvši kako je zemlja za vrijeme epidemije puno uložila u promotivne aktivnosti ovog proizvoda te tako potaknula izvoz.
Belgija je na vrhu liste, s uvozom od 3,27 milijuna dolara uz 95%-ni rast u odnosu na isto razdoblje prošle godine, a slijedi je Njemačka sa 1,2 milion dolara.
Turgut je i spomenuo kako su mjere preduzete tokom epidemije prisiljavale ljude da više vremena provode u svojim kućama, konzumiraju pića poput čajeva i kafa što je takođe zauzvrat rezultiralo povećanom potražnjom.
"Činjenica da je turski manje prerađen od čajeva različitog porijekla, takođe je povećala njegovu popularnost", istakao je zamjenik predsjednika DKIB-a.
Krenula žetva crne ruže u Turskoj, ali ove godine bez turista
Osim što je i veliki proizvođač, Turska je i veliki potrošač ove namirnice. Prema izvještaju Međunarodnog odbora za čaj u 2019. godini, jedna osoba konzumira u prosjeku 1.300 šolja ovog napitka godišnje, a svakodnevno oko tri do pet šolja dok se taj broj tokom zime povećava na čak 10.
Priprema čaja u ovoj zemlji drugačija je od one u ostatku svijeta jer se on kuha oko 20 minuta, a mjesta za druženje, zvana kıraathane, tradicionalna su okupljališta, pretežno muškaraca.
Tagovi
Turska Čaj Izvoz Pandemija Potražnja Konzumacija Şaban Turgut
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Isplaćeni općinski poticaji za poljoprivredu Općina Bugojno je jučer na račune korisnika, koji su aplicirali za poljoprivredne poticaje u ovoj godini, uplatili novčana sredstva za ovu namjenu. Ukupna isplaćena sredstva su 494 732 KM za 393... Više [+]
Isplaćeni općinski poticaji za poljoprivredu
Općina Bugojno je jučer na račune korisnika, koji su aplicirali za poljoprivredne poticaje u ovoj godini, uplatili novčana sredstva za ovu namjenu. Ukupna isplaćena sredstva su 494 732 KM za 393 korisnika od čega 346 fizičkih i 47 pravnih lica. Fizičkim licima isplaćeno je 290 546 maraka, a pravnim licima 204 186 KM.
Ovo je po prvi put od kako Općina Bugojno iz Budžeta isplaćuje poljoprivredne poticaje, da to uradi u cijelom iznosu i prije proljetne sjetve, što je veliki iskorak za poljoprivredne proizvođače, kojima je sada lakše planirati svoje aktivnosti na imanjima kojima gazduju.
Foto: Bugojno Danas
Selma Mujić
prije 1 tjedan
Što će reći da je jedna općina u SBK, isplatila otprilike koliko iznosi 20% agrarnog budžeta ovog kantona sa 12 općina. Što će reći da je jedna općina u SBK, isplatila otprilike koliko iznosi 20% agrarnog budžeta ovog kantona sa 12 općina.
Jasmin Hodžić
prije 1 tjedan
Malo dobre i pozitivne poljoprivredne prakse 😇 Malo dobre i pozitivne poljoprivredne prakse 😇