Pretraga tekstova
Ako pijete kafu s mlijekom ili šećerom onda će ovaj užitak za vas biti još skuplji jer su cijene tih artikala još više porasle
Stiže loša vijest za ljubitelje kafe. Njima bi jutarnja šoljica omiljenog napitka mogla postati luksuz.
Podaci Evropskog statističkog ureda Eurostat za avgust 2022. pokazuju da je cijena kafe u prosjeku bila 16,9 posto viša nego u avgustu 2021., a u tom je mjesecu bila u prosjeku viša za 0,5 posto nego u avgustu 2020.
Ako pijete kafu s mlijekom ili šećerom onda će ovaj užitak za vas biti još skuplji jer su cijene tih artikala još više porasle u prošloj godini. Za svježe punomasno mlijeko u prosjeku je porasla za 24,3 posto od avgusta 2021. do avgusta 2022., dok je svježeg nemasnog u istom periodu porasla za 22,2 posto. Pritom je u osmom mjesecu 2022. godišnja inflacija za šećer bila viša za 33,4 posto.
Podaci pokazuju da su ova četiri proizvod zabilježila rast cijena u svim državama članicama. Izuzetak je Malta, u kojoj nema promjene u cijeni svježeg nemasnog mlijeka.
Najveća poskupljenja su zabilježena u Litvaniji i Estoniji, koje se izdvajaju za tri od četiri proizvoda: kafu i svježe mlijeko s malo masti za obje zemlje, svježe punomasno mlijeko za 45,8 posto za Litvaniju i šećer 81,2 posto za Estoniju.
Najveća godišnja inflacija od 109,2 posto zabilježena je u avgustu 2022. za šećer u Poljskoj. Slijede ju Estonija s 81,2, Letonija s 58,3 i Bugarska s 44,9 posto.
Najveći rast cijene kafe od 43,6 posto zabilježila je Finska u avgustu 2022. godine, a slijede Litvanija s 39,9 i Švedska s 36,7 posto.
Mlijeko je u Mađarskoj, Litvaniji i Hrvatskoj zabilježilo značajan rast cijena i to se odnosilo na punomasno i nemasno.
Najveći godišnji porast za nemasno među državama članicama u avgustu 2022. registrovan je u Mađarskoj od 51,7, Litvaniji 46,8 i Hrvatskoj 43,5 posto. Na četvrtom mjestu je Češka s rastom od 43,3 i na petom Latvija s 40,1 posto. Punomasno mlijeko je poskupilo u Litvaniji za 50,2 posto. Slijede ju Hrvatska s 41,2 i Estonija 38,9 posto, dok su cijene u Njemačkoj više za 30,6 i Mađarskoj 30,1 posto.
Tagovi
Kafa Cijena kafe Mlijeko Šećer Poskupljenje kafe
Autorica
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Europskom poljoprivredom dominiraju stariji poljoprivrednici - udio žena među mlađim nositeljima gospodarstava tek 32 posto
Europska poljoprivreda suočava se s problemom starenja. Samo 6 % poljoprivrednika u EU-u mlađe je od 35 godina, dok je više od polovice starije od 55 godina. Otprilike tr...
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
To je normalan proces ! U Hrvatskoj je stanje još i gore ! Samo su u Hrvatskoj išli na umjetno osnivanje OPG od strane mlađih radi mogućih > potpora Više [+] > za mlade !U Hrvatskoj je zasnovan PREVELIK broj obitelji sa prihodom od obrade zemlje sa malim bruto proizvodom po OPG ! Takvi mali u Slavoniji IZUMIRU od 1945 . U kućama ostaju stari dok ne umru ili ne budu smješteni u domove !