Pretraga tekstova
Nakon izbijanja koronavirusa u klaonicama i velikog broja zaraženih zaposlenih, Njemačka uvodi zakon kojim obvezuje mesnu industriju da direktno i bez podugovaranja zapošljava radnike.
Njemačka uvodi zakon kojim obvezuje mesnu industriju da direktno i bez podugovaranja zapošljava radnike u klaonicama kako bi se izbjegla dalja žarišta koronavirusa zbog loših radnih uslova, pokazao je novi prijedlog zakona.
Sve je to iz razloga su se njihove klaonice našle pod udarom brojnih kritika radi podugovorenih radnika-migranata iz istočne Europe, a njihov skučen smještaj, loš nadzor i higijenski uslovi smatraju se uzrokom intenzivnog širenja zaraze s Covid-19, piše reuters.
Podsjećamo, u maju je njemački ministar rada Hubert Hiles priznao da ga je radi toga sram, a tada su i najavljena oštrija pravila rada u takvim postrojenjima. Naime, najavili su zabranu rada u fabrikama koje angažuju radnike preko agencija za privremeno zapošljavanje, a prijedlog zakona je uključivao i implementaciju digitalnog sistema za evidentiranje radnog vremena osoblja kako bi se osiguralo da radnici ne rade smjene više od 10 sati.
Zbog teških uslova rada u klaonicama Njemačka pooštrava pravila
Takođe, Heil je osudio sistem "podugovora za podugovaranje" u klaonicama, gdje se proizvođači oslanjaju na posrednike kako bi osigurali radnu snagu.
U nacrtu zakona zabranjuju se podugovori za osnovne poslove kao što su klanje životinja i prerade mesa. Kompanijama je dozvoljen outsoucing samo u netemeljnim poslovnim područjima poput čišćenja. Zakonom bi se takođe osigurala stroža regulacija zajedničkog smještaja za zaposlene i minimalna kvota godišnjih inspekcija u firmama.
Mali mesari sa manje od 30 zaposlenih izuzeti su od novih pravila koja bi se počela primjenjivati od januara 2021. godine.
Očekuje se da će kabinet kancelarke Angele Merkel usvojiti nacrt zakona sljedeće sedmice, nakon dodatnog doprinosa drugih ministarstava.
Velika grupa Tönnies, koja je bila žarište masovne epidemije koronavirusa u zapadnoj Njemačkoj, saopštila je da će do 1. septembra direktno zaposliti 1.000 radnika i da će prestati koristiti podugovore.
Riječ je o fabrici koja je bila zatvorena zbog izbijanja virusa i velikog broja zaraženih radnika, a prošle nedjelje je ponovo počela sa radom.
Nakon apela Udruge uzgajivača svinja otvorena tvornica Tönnies - koje mjere su poduzeli?
Otvorena je zahvaljujući novom higijenskom režimu i apelu Udruženja uzgajivača svinja koje je pozvalo fabriku da što prije pokrene posao kako bi svinjogojci ostali konkurentni jer je nakon zatvaranja ove fabrike naglo počela padati cijena svinjetine.
Tagovi
Njemačka Novi prijedlog zakona Pravila u klaonicama Hubert Hiles Tönnies
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
poceo otkup jedne od najcijenjenih gljiva među beračima iste.
tekst- soon :)
Jasmin Hodžić
prije 2 tjedna
Slažem se za ukus, a na tom području ih ima najviše na našem kantonu ! 😇 Slažem se za ukus, a na tom području ih ima najviše na našem kantonu ! 😇
Danijela Plavšić
prije 2 tjedna
Smčak, šmrljci...kako sam samo slabo oko imala nekad 80-tih tražeći ih u selima po dno Vlašića, dok rodica pronađe pet ja tek jednu, a tek ukus Više [+] mmm...meni su sve gljive ljepše od bilo kog pečenja...prava gljivarka :)