Dok neki ne brinu previše o zdravlju, drugi to pak čine u velikoj, opsesivnoj mjeri. Osjećaj izjedajuće krivnje nakon pojedenog komada kolača ili učestalo preskakanje večere s društvom razlog su da razmislite zauzima li prehrana prenaglašeno mjesto u vašem životu.
Za razliku od anoreksije i bulimije, dva najviše zastupljena i priznata poremećaja u prehrani gdje pojedinci ograničavaju količinu hrane koju jedu, oni pogođeni ortoreksijom fokusiraju se na kvalitetu prehrane.
Jedu samo zdravu i ispravnu, dobru hranu, a izbjegavaju onu nezdravu i pogrešnu, kako ju sljedbenici takvog pristupa tumače.
Ono što je zajedničko anoreksiji, bulimiji i ortoreksiji jest da prehrani daju pretjeranu važnost.
Stoga je portal foodfacts.news postavio pitanje stručnjacima, a ono glasi: "može li želja za perfekcionizmom naposljetku dovesti do negativnih posljedica po zdravlje"?
"Uravnotežena je prehrana preduvjet zdravlja jer dokazano smanjuje rizik razvoja brojnih kroničnih bolesti i stanja poput pretilosti te je s druge strane i sastavnica liječenja istih", kaže izv. prof. prim. dr. sc. Orjena Žaja, dr. med. i voditeljica Centra za poremećaje u jedenju kod djece i adolescenata u KBC Sestre milosrdnice.
Ipak, dodaje, pretjerana preokupacija zdravom prehranom može s vremenom postati patološka i dovesti do opsesije koja se u literaturi opisuje kao ortoreksija nervoza.
"Relativno je nov društveni fenomen koji najčešće započinje bezazleno u želji da se općenito unaprijedi zdravstveno stanje ili liječi bolest", objašnjava ova ljekarka i stručnjakinja za prehranu.
Kaže da oboljeli osjećaju iznimno zadovoljstvo i kontrolu za vrijeme ekstremno restriktivne i strogo kontrolirane zdrave prehrane.
Kako navodi, virtualni svijet, društvene mreže i časopisi veličaju detoksifikaciju, restrikciju i eliminaciju određenih vrsta hrane što predstavlja odličnu podlogu za razvoj poremećaja s prehranom.
"Tome u prilog ide zanimljiva spoznaja kako je češća upotreba Instagrama povezana s većom tendencijom prema ovom poremećaju", otkriva.
Podsjeća da je tjelesna aktivnost iznimno važna sastavnica zdravog stila života, stoga ne čudi što istraživanja potvrđuju kako su osobe s ortoreksijom sklonije učestalijoj tjelovježbi od prosječne populacije.
Iako u osnovi vođen željom za postizanjem optimalnog zdravlja, upozorava, ovaj poremećaj može dovesti do značajnih prehrambenih deficita, medicinskih komplikacija i oštećenja brojnih organa poput srca, crijeva ili hormonalnih poremećaja, kao i problema u socijalizaciji i društvenih ograničenja što narušava kvalitetu života.
Druženja s obitelji i prijateljima za stolom "zdravima" uobičajeno pričinja ugodu dok osobama s ortoreksijom može izazvati značajnu razinu nelagode, stresa, pa čak i tjeskobe.
"Zbog opsesivne potrebe za kontrolom kvalitete namirnica, uobičajen odlazak u restoran s prijateljima predstavlja problem", saznajemo od naše ssgovornice koja pojašnjava da ukoliko se poremete planovi i navike vezane uz hranu i objedovanje, oboljeli često doživljavaju intenzivnu frustraciju, a kršenje nametnutih prehrambenih pravila može uzrokovati osjećaj krivnje, predbacivanja samima sebi, prisiljavanja na čišćenje organizma ili post.
Žaja tvrdi da odnos prema jelu i tjelovježbi postaje centralna tema svakodnevnice, a samovrednovanje oboljelih isključivo kroz stepen kontrole.
"U praksi je prisutan trend postupnog porasta broja oboljelih od ovog poremećaja među adolescentima", primjećuje.
Osvrnula se i na jedne od najvećih izazova, a to su nedostatak validiranog alata za postavljanje dijagnoze i nedovoljno prepoznavanje od strane ljekara i opće populacije.
Ortoreksija, otkriva, još nije formalno klasificirana kao poremećaj u jedenju već se u međunarodnoj klasifikaciji bolesti vodi kao "Ostali specifični poremećaji hranjenja i jedenja (OSFED)".
Kako se radi o novijem fenomenu, ograničen je broj naučnih istraživanja.
Od Žaje doznajemo da je u u saradnji s Prehrambeno - tehnološkim fakultetom Osijek provedeno istraživanje među 99 ispitanika, polaznika teretana u Hrvatskoj (68,7 % žena, dobi 24 g) kod kojih je utvrđena učestalost ortoreksije od 33,3 posto, s dva puta većom sklonosti kod žena.
"Osobe s visokim rizikom ortoreksije imaju naglašene tri crte ličnosti, a to su neuroticizam ili emocionalna nestabilnost, savjesnost i ekstraverziju, uz jače izražen perfekcionizam", ističe i dodaje da je također prisutan veći broj restrikcija u prehrani, kao što je na primjer izbjegavanje glutena ili šećera.
Prvi korak u prevladavanju bolesti je prepoznavanje postojanja problema, kaže
Napominje da kao i kod svih oblika poremećaja u jedenju, u prevenciji najvažniju ulogu ima sveobuhvatna edukacija o naučno valjanim podacima, koju treba poticati u svim razdobljima života, počevši od najranije vrtićke dobi i porodice do odgojno - obrazovnih ustanova, sportskih klubova, dvorana i teretana.
"Prvi korak u prevladavanju bolesti je prepoznavanje postojanja problema što može biti izazovno", naglašava Žaja pojašnjavajući da su oboljeli često u negaciji i ne uviđaju loš utjecaj na zdravlje i vlastiti društveni život.
Nakon prepoznavanja, konstatira, potrebno je potražiti pomoć multidisciplinarnog tima (ljekar, psiholog i dijetetičar), koji će uz prevenciju izlaganja potencijalnim okidačima, procijeniti i liječiti malnutriciju (poremećaj hranjenja koji dovodi do manjka esencijalnih hranjivih tvari u organizmu), započeti psihoterapijski tretman te edukacijom pomoći oboljelima da preispitaju svoja vjerovanja o pojedinim namirnicama i hrani općenito.
Prema njenim riječima, zaključno možemo reći da ekstremna forma provođenja bilo kojih mjera i aktivnosti, makar inicijalno predstavljale benefit za zdravlje, postaje kontraproduktivna i nosi velik rizik od razvoja bolesti. "Umjerenost je temelj zdravlja", poručuje zagrebačka ljekarka i stručnjakinja za prehranu.
Iz Centra za poremećaje hranjenja dr. sc. Jelena Balabanić Mavrović, kao i Žaja, navodi da je za sada još neslužbena dijagnoza za oblik poremećaja hranjenja temeljen na opsesiji tzv. zdravom prehranom.
"Trend pretjerane brige o vrsti, porijeklu, sastavu i načinu pripreme namirnica sve je prisutniji među mladima ali i među odraslom populacijom", zaključuje ova savjetodavna terapeutkinja specijalizirana za poremećaje hranjenja.
Kaže kako osobe rjeđe traže pomoć budući da su zadovoljne svojim stilom života, smatraju se boljima od drugih i vide svoj način prehrane kao dobrodošlu brigu o vlastitom zdravlju.
Kroz napredovanje ortoreksije, dodaje, osoba se polako izolira od drugih budući da ih okolina većinom ne razumije te ne može pratiti njihova kruta pravila oko izbora i pripreme hrane.
Takva osoba također postupno sve više reducira vrste namirnica što zapravo ugrožava njeno zdravlje.
"Treba razlikovati ortoreksiju od uobičajene, fleksibilne brige o raznovrsnoj prehrani te od anoreksije, gdje je reducirano hranjenje povezano s fokusom na mršavljenju i strahom od debljanja", poruka je ove savjetodavne terapeutkinje.
Tagovi
Autorica
Partner
Ul. Franje Kuhača 18,
31000 Osijek,
Hrvatska
e-mail: info@foodfacts.news
web: https://www.foodfacts.news/