Pretraga tekstova
EU i Japan potpisali sporazum o slobodnoj trgovini, detalje će Bruxelles i Tokyo tek dogovoriti, ali se zna da će biti uklonjene carine za elektroniku i aute iz Japana te za sir, vino i tjesteninu iz EU.
Evropska unija i Japan dogovorili su sporazum o slobodnoj trgovini, stvarajući time najveće svjetsko otvoreno gospodarsko područje i signalizirajući otpor onome što smatraju protekcionizmom američkog predsjednika Donalda Trumpa.
Potpisan u Bruxellesu uoči susreta sa Trumpom na summitu u Hamburgu, "politički sporazum" između dviju ekonomija koji čine jednu trećinu globalnog BDP-a, itekako je simboličan. Neka područja se još moraju ispregovorati, ali dužnosnici tvrde da su ključne zapreke riješene, piše reuters.
"Vjerujem da Japan i EU pokazuju snažnu političku volju razviti zastave slobodne trgovine protiv pomaka prema protekcionizmu", izjavio je japanski premijer Shinzo Abe na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji s dužnosnicima institucija EU Donalda Tuska i Jean-Claudea Junckera.
"Iako neki kažu da se vrijeme izolacionizma i raspadanja opet vraća, dokazujemo da to nije slučaj", rekao je predsjednik Evropskog vijeća Tusk.
"Nema zaštite u protekcionizmu", dodao je Juncker, predsjednik izvršne Europske komisije, koji je odbacio mogućnost da će doći do daljnjih pregovaračkih problema i rekao kako se nadao da će sporazum stupiti na snagu početkom 2019. godine.
Strah od jeftinijeg uvoza za evropske proizvođače automobila i japanske proizvođače mlijeka bili su među najtežim pitanjima, no dužnosnici su rekli da su dvije strane dogovor postigle vođene zajedničkim alarmom zbog Trumpova odmaka od višestranih otvorenih trgovinskih sustava i agresivne politike "America First".
Carine za većinu prehrambenih proizvoda iz EU uklonit će se, no uvoz će u nekim osjetljivim sektorima kao što su sir i drugi mliječni proizvodi i dalje biti ograničen kvotom.
Više od 200 europskih proizvoda koji imaju koristi od zemljopisnih zaštita - primjerice, pršut iz talijanske Parme, neće se "suočiti" s japanskom konkurencijom pod istim imenom. Škotski viski možda neće imati koristi od takvog posla s obzirom da bi Britanija trebala napustiti EU 2019.
Foto: Bigstockphoto/karn684
Autorica
Više [+]
Diplomirani agronom s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu. Urednica je portala Agroklub i donosi najnovije vijesti iz svijeta poljoprivrede.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Ječam u vodi, ako se voda brzo ne povuče iz usjeva pitanje kako će dalje teći njihov razvoj i da li će upšte