Pretraga tekstova
Epidemijom je obuhvaćeno pet evropskih zemalja, a očekivati se mogu novi slučajevi.
Moguća je povezanost epidemije bakterijom Salmonella Agona na području više zemalja s gotovom hranom, istaknuli su stručnjaci iz EFSA-e i ECDC-a (Evropske agencije za sigurnost hrane i Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti). Naime, kako prenosi HAH, broj prijavljenih slučajeva ljudi zaraženih bakterijom S. Agona iznosi 147, a epidemijom je obuhvaćeno pet evropskih zemalja. U Velikoj Britaniji prijavljeno je 129 oboljelih, u Finskoj 15, a u Danskoj te Njemačkoj i Irskoj po jedan slučaj.
"Na temelju raspoloživih informacija, stručnjaci iz EFSA-e i ECDC-a sugerirali su kako bi gotova hrana (engl. ready-to-eat), koja sadrži krastavce i proizvedena je u Velikoj Britaniji, mogla biti izvor zaraze. Unatoč tomu, nisu mogli identificirati specifičnu točku u proizvodnom lancu gdje se kontaminacija dogodila.
Stručnjaci upozoravaju kako se mogu očekivati novi slučajevi oboljenja, sve dok se točno ne identificira izvor infekcije i točno mjesto kontaminacije u proizvodnom lancu.
Vezano za vremensko razdoblje u kojem su se pojavljivala navedena oboljenja, od početka 2017. godine zabilježeno je 122 slučaja, dok je u vremenu od 2014. do 2016., naknadnim istraživanjem, s ovom epidemijom povezano preostalih 25 slučajeva", navodi HAH.
Cijeli tehnički izvještaj Moguća povezanost epidemije s bakterijom Salmonella Agona u više zemalja s gotovom hranom pročitajte ovdje.
Tagovi
Hrana Salmonella Agona Epidemija Bakterija
Autorica
Više [+]
Diplomirani agronom s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu. Urednica je portala Agroklub i donosi najnovije vijesti iz svijeta poljoprivrede.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
#RuralFoto #proizvodnja Na selu, proizvodnja hrane nije samo svakodnevni posao već i način života, duboko isprepleten sa ritmovima prirode. Na plodnim njivama niču žitarice i povrće, a u voćnjacima dozrijevaju sočni plodovi. Jesen se bliži,... Više [+]
#RuralFoto #proizvodnja Na selu, proizvodnja hrane nije samo svakodnevni posao već i način života, duboko isprepleten sa ritmovima prirode. Na plodnim njivama niču žitarice i povrće, a u voćnjacima dozrijevaju sočni plodovi. Jesen se bliži, sunčevi zraci miluju poljoprivredna gazdinstva, darujući svakom plodu raskošnu ljepotu. Selo je nešto posebno, mjesto gdje snovi počinju i gdje se ostvaruju. Miris hrane je poseban, voće slatko i ne tretirano hemikalija. Sve što nastaje na selu ima pečat autentičnosti, hrana je svježija, zdravija i često proizvedena uz poštovanje prema zemlji i tradiciji. Upravo ta jednostavna, ali dragocjena veza čovjeka i prirode čini seosku proizvodnju hrane koja nosi priču. Priču o radu, čovjeku težaku i njegovom trudu i zemlji u kojoj je uloženo toliko ljubavi, ali i znoja i duše. Jer težak strepi nad oranicama, liježe i budi se sa nadom da će iz sjemena nastati novi život. Dok drugi spavaju, on razmišlja o novom danu i snazi koju će uložiti u nepregledne oranice koje život znače.
Leticija Hrenković
prije 2 dana
Krasan opis i jako lijepo kadrirano Krasan opis i jako lijepo kadrirano