Kada nadzemni dio facelije bude odrezan ili kada biljka završi svoj životni ciklus, korijenje otpušta azot u zemljište. Ovaj proces se naziva zelenišno đubrenje, što doprinosi povećanju plodnosti.
Facelija, Phacelia tanacetifolia Benth, svojom medonosnom privlačnošću i sposobnošću brzog rasta, ne samo da nudi obilnu pašu pčelama i povećava prinos meda, već se ističe i kao izvrsno zelenišno đubrivo. Ova biljka, kroz svoj životni ciklus, doprinosi obnavljanju i obogaćivanju zemljišta, čineći ga korisnim i za druge poljoprivredne kulture.
Osim što zadovoljava potrebe pčela, postaje neizostavan saveznik svim poljoprivrednicima koji žele poboljšati plodnost zemljišta i pridonijeti održivosti svojih usjeva, navodi Jovana Todorović, savjetodavac u PSSRS. Ova jednogodišnja zeljasta biljka iz porodice Boraginaceae, vodi porijeklo iz zemalja jugozapadne Sjeverne Amerike i sjevernog Meksika, a u Evropu je donešena u XIX vijeku.
Podsjeća na korov, svoju visinu dostiže između 60 i 90 cm, grana se već u donjem dijelu stabljike. Grane su oblikovane s manjim grančicama koje nose sitne cvjetove, a latice mijenjaju boju od ljubičaste pri vrhu do bijele pri dnu. Korijen prodire u dubinu do 70 cm, i ima značajnu ulogu u poboljšanju zemljišta i obogaćivanju azotom.
"Njeno korijenje stvara simbiotski odnos s bakterijama poznatim kao azotofiksirajuće bakterije. One naseljavaju korijenje i sposobne su vezati azot iz zraka, transformirajući ga u oblik koji biljka može koristiti", pojašnjava savjetodavac.
Kada nadzemni dio facelije bude odrezan ili kada biljka završi svoj životni ciklus, korijenje otpušta azot u zemljište. Ovaj proces se naziva zelenišno đubrenje, što doprinosi povećanju plodnosti. Azot je ključan hranjivi sastojak za biljke, pa ovakav mehanizam pomaže u obogaćivanju zemljišta i njegovoj pripremi za buduće usjeve.
Osim toga, korijenje ove biljke može doprinijeti i poboljšanju strukture zemljišta, smanjenju erozije te zbog svoje sposobnosti odbijanja nematoda u zemljištu, i privlačenju osolikih muha, Syrphidae, koji se hrane lisnim vašima, veoma je pogodna kultura. Stoga, facelija je korisna ne samo kao medonosna biljka već i kao sredstvo za očuvanje i obogaćivanje zemljišta u poljoprivredi.
Prilagodljiva je biljka i nema velikih zahtjeva u proizvodnji. Pokazuje preferenciju prema određenim tipovima zemljišta, kao što su černozem, livadske crnice, aluvijum, ali istovremeno je sposobna uspijevati i na različitim zemljištima.
"Zbog sitnog sjemena, ima izražene zahtjeve prema kvalitetno pripremljenom zemljištu za sjetvu koja se obično vrši krajem marta ili čim vremenski uslovi to dozvole, u tom periodu ima dovoljno vlage u zemljištu i još ne kreće intenzivan rast korova, pa ih facelija poslije zaguši te nije potrebno dodatno okopavanje ili upotreba herbicida koja nije poželjna u proizvodnji meda", ističe Todorović i dodaje da se postupak obavlja pomoću žitnih sijačica, a preporučena količina sjemena iznosi oko 8 kg po hektaru.
Pri uzgoju facelije za zelenišno đubrenje (sideraciju) siju se nešto veće količine sjemena. Preporučuje se provoditi sjetvu u intervalima od 15-20 dana kako bi se osigurala kontinuirana paša za pčele od maja do septembra. Ovaj raspored omogućava da facelija pruži stabilan izvor hrane za pčele tokom različitih dijelova vegetacijske sezone.
Ako se zaore u fazi precvjetavanja, rezultat u obogaćivanju zemljišta hranjivim materijama može se uporediti s efektom od unošenja 25 tona stajnjaka na hektar zemljišta.
"Izuzetno je otporna na štetočine i bolesti, a njen korijen djeluje snažno toksično na nematode, koji su jedni od glavnih prenosioca raznih virusa. Ovo posebno čini faceliju izrazito intrigantnom za poljoprivrednike, jer ne samo da poboljšava, obogaćuje, već i revitalizuje zemljište", navodi savjetodavac.
Lako se mehanički uklanja, a u sljedećoj godini ne postaje ozbiljan korov u kulturama koje se uzgajaju. S obzirom na svoje povoljne osobine, ona se može uzgajati u monokulturi tokom više godina, što je od velike važnosti u dugoročnoj održivosti zemljišta.
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autorica