Pretraga tekstova
Donosimo vam pregled najčešćih virusa koji ugrožavaju papriku, kao i simptome i način zaštite.
Paprika je povrće koje napada više od 20 virusa. Najviše štete od njih pričinjava šest vrsta, ali su moguće i mješovite zaraze, sa više virusa.
Simptomi nekih viroza su veoma slični, pa se točan prouzrokovač bolesti može odrediti samo serološkom analizom ili pomoću elektronskog mikroskopa.
Zaražene biljke su mozaično prošarane, ponekad klorotične - svjetlije nego što je uobičajeno, a listovi su deformirani. Zaostaju u porastu. Na listovima sorti koje su preosjetljive, stvaraju se nekrotične pjege. Infekcija se ostvaruje i preko mehaničkih povreda.
Zaraženi biljni ostaci i zaraženo sjeme predstavljaju primarni izvor razvoja virusa.
Zaštita: Sjeme paprike je potrebno tretirati sa 2% rastvorom NaOH.
Ovaj virus ćete prepoznati tako što se na zaraženim listovima javlja slab mozaik, a ivice su talasaste. Ako se infekcija ostvari rano, biljke zaostaju u porastu a plodovi su sitni i deformirani.
Zaštita: Ista kao kod TMV.
Duž lisnih nerava stvaraju se tamnozelene mozaične pjege. Mladi listovi su deformirani. Virus se širi mehanički i lisnim vašima.
Zaštita: Uništavanje srodnih korovskih biljaka, jer su oni domaćini virusa, kao i lisnih vaši.
Virus crtičastog mozaika krompira
Na liskama se javljaju jasno ograničene, klorotične bijele pjege, koje se mogu proširiti na cijelu lisku. Virus se širi vašima.
Biljke ostaju kržljave, pa iako obilno cvjetaju, rod je umanjen. Virus dospijeva u biljku sa lisnim vašima ili preko mehaničkih povreda.
Zaštita: Kao kod PVY
Virus mozaika krastavca
Na donjim listovima se javljaju nekrotični prstenovi. Na mlađim listovima se javlja mozaik, a najmlađi vršni listovi su deformirani. Bolest je češća u zatvorenom prostoru.
Zaštita: Kao kod CMV i PVZ, uz poštovanje plodoreda u uzgajanju paprike.
Foto: pisvojvodina, Scot Nelson / Flickr, Sushytska Sushytska/Bigstockphoto
Izvori
Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Srbije
Autorica
Više [+]
Urednik portala, diplomirani novinar i ljubitelj prirode. Omiljena izreka: Tko smije taj može, tko ne zna za strah, taj ide naprijed.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Karolina Rastija
prije 14 sati
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
prije 2 dana
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
prije 2 dana
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
prije 3 dana
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.