Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Sadnja luka
  • 28.10.2023. 10:30

Sadnja crvenog i bijelog luka u jesen - da ili ne?

Odgovor na pitanje iz naslova daćemo odmah - svakako da! Znate li koje su prednosti jesenje sadnje luka i koje sorte birati?

Sadnja crvenog i bijelog luka u jesen - da ili ne?
Foto: Danijela Plavšić
  • 939
  • 46
  • 0

Jesenja sadnja luka osigurava dodatni vid zarade povrtara, jer nemaju stagnirajući period. Uvijek se neke kulture smjenjuju i uložena sredstva obrću, a zarada osigurava. Odgovara i zbog plodoreda u plasteniku ili na otvorenom.

Crveni luk, kako je poznato, možemo saditi u jesen i u proljeće. Mnogo je sorti okrugle i duguljaste glavice, a među njima je najpoznatiji je okrugli holandski žuti Stuttgarter Reisen, najčešće kalibraže 14/21 ili 8/21. U jesen se sadi u oktobru, a u proljeće u martu.

Može se uzgajati na otvorenom i u zatvorenom prostoru. Pri sadnji na otvorenom u jesen postiže se ranije prispijevanje u ljeto same glavice, osim toga, izbjegavamo i sušni period, te napad lukove muhe i drugih štetočina, a samim tim povećavamo prinos te umanjujemo radove u proljeće.

Izbor sorti

Što se tiče sadnje ove sorte u plastenik, takođe u jesen se sadi u okobru, ali nešto krupnije kalibraže 25/30 koji se naziva Izborak. Njegova sjetva se preporučuje sada i to proizvođačima povrća koji žele da dodatno osiguraju prihode jer Izborak posađen u plastenik u oktobru već prispijeva pred novogodišnje i božićne praznike kao mladi luk za pera, kada dostiže najveću cijenu.

Pri sadnji na otvorenom u jesen izbjegavamo sušni period, te napad lukove muhe i drugih štetočina

U jesen se sadi i Majski srebrenjak, takođe sorta crvenog luka koja se uzgaja i za pera kao mladi luk ili za glavicu, prednost ove sorte je što glavice prispijevaju već u maju po čemu je i dobio ime. Ova se sorta ne preporučuje ostavljati za skladištenje zimi.

Red baron ili Ptuj su sorte luka crveno-ljubičaste ljuske koji je cijenjen i tražen na tržištu, a namijenjen je za svježu potrošnju uz roštilj i salate te zbog svoje ljubičaste boje za dekoracije, može se skladištiti tokom zime.

Minirajuća muha i u oktobru oštećuje luk iz jesenje sadnje

Sorte Sturon i Centurion su sorte duguljaste glavice i mogu se saditi u jesen i proljeće.

Vrijeme sadnje crvenog luka u proljeće se kreće od februara do aprila, a razmak sadnje 10 x 30 ili 10 x 25. Preporučena dubina sjetve je od 1,5 do 2 cm. Vrijeme berbe, ubiranja plodova se kreće od juna do avgusta, zavisno od vremena sadnje. Dobri susjedi su mu: mrkva, pastrnjak, peršun, krastavac, cvekla, paradajz, kupus, tikvice i dr. Treba poštovati plodored i ne saditi ga na isto mjesto narednih 3 do 5 godina.

Bijeli luk se sadi dublje

Što se tiče bijelog luka (češnjaka) on se takođe može saditi u jesen i proljeće. Više se preporučuje jesenja, a u narodu je jesenski bijeli luk poznat i pod nazivom "zimac". Ima nešto krupnije čenove. Na tržištu postoje domaće sorte čiji su čenovi sitniji, ali su otpornije na bolesti i propadanje, te strane italijanske, holandske i kineske sorte krupnijih čenova koje su sklonije propadanju.

Bijeli luk se sadi nešto dublje u odnosu na crveni (Foto: Depositphoto/natali_ploskaya)

Pri sadnji je važno obratiti pažnju kako saditi bijeli luk da vrh ne bude okrenut na dole jer često dolazi do takve greške, u tom slučaju nema nicanja ili otežano niče. Dakle, važno je pravilno okrenuti čen, a on se može malo i ukositi prilikom sadnje.

Kod pripreme zemljišta izbjegavati đubrenje stajnjakom, jer on umanjuje kvalitet glavice i dovodi do produženja vegetacije. Ako sadimo domaće sjeme, a ne deklarisano sjemensko, potrebno je prethodno odraditi dezinfekciju odabranih čenova za sadnju.

Bijeli luk se sadi nešto dublje u odnosu na crveni, na dubinu od oko 3 do 7 cm zavisno od uslova i zemljišta. Preporučeni razmak sadnje u redu i međuredno je 10x15 ili 10x20 cm.


Povezana biljna vrsta

Češnjak

Češnjak

Sinonim: - | Engleski naziv: Garlic | Latinski naziv: Allium sativum L. ssp. vulgare Kuzn.

Smatra se da su češnjak prvi počeli uzgajati Egipćani pa je odigrao važnu ulogu u njihovoj kulturi. Smatrali su ga svetom biljkom i često se pronalazio u grobnicama faraona. Zbog... Više [+]

Fotoprilog


Tagovi

Sadnja luka Crveni luk Bijeli luk Češnjak Sorte luka Zimac


Autorica

Danijela Plavšić

Više [+]

Diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom. Uvijek spremna na nove izazove u oblasti agrobiznisa. U stalnom kontaktu sa poljoprivrednim proizvođačima i njihovim problemima proistekla je borba za bolji položaj istih i za borbu agrara uopšte. Iz tog razloga bavi se i agrarnom politikom.