Pretraga tekstova
Salata je spremna za presađivanje od 20 do 25 dana nakon sijanja u zavisnosti od primjenjene agrotehnike. Presađuje se u fazi od dva do tri lista.
U dva profesionalna plastenika ukupne površine od oko 8.000 metara kvadratnih ove jesenjo-zimske sezone proizvodit će se salata, čiji će rast i razvoj od sijanja do branja, pratiti Poljoprivredna savjetodavna služba RS. Kako je navedeno, predkultura je bio paradajz, a ovih dana vrši se uklanjanje biljaka, malč folije i sistema za navodnjavanje i dezinfekcija plastenika i opreme koja se koristi.
Nakon ovih radnji vrše se osnovne agrotehničke mjere, osnovno đubrenje i osnovna obrada, ističe Živko Šašić, savjetodavac u PSSRS te dodaje kako količina i vrsta osnovnog đubrenja zavisi od urađene analize zemljišta i planiranog prinosa za narednu kulturu.
"Poslije osnovne obrade radi se i dodatna obrada u ovom slučaju frezanje, jer moramo u površinskom sloju od nekih 20-ak centimetara dobiti mrvičasto-graškastu strukturu zemljišta veličine frakcija od 0,5-5 milimetara", navodi Šašić.
Nakon dodatne obrade ponovo se postavanja sistem za navodnjavanje, kap po kap, i malč folija u ovom slučaju sa šest redova. Malč folije je već izbušena, tako da nema potrebe za obilježavanjem i bušenjem rupa.
"Paralelno sa navedenim agrotehničkim mjerama vrši se i sijanje salate u PVC kontejnjere sa 128 otvora, a može se sijati i u 160 otvora. Kontejnjeri sa manje otvora omogućavaju korjenovom sistemu da se bolje razviju, a prilikom presađivanja da se bolje ukorjeni", napominje savjetodavac.
Za sjetvu se koristi profesionalni supstrat za povećanje vlažnosti, a sjeme je F1 generacije sa visokim potencijalnim prinosom. Poslije sjetve obavlja se zalijevanje, a narednih tri do četiri dana treba održavati povećanu vlažnost supstrata, i uz povoljne dnevne i noćne temperature nicanje salate će biti kroz par dana.
Koje uslove ispoštovati za uzgoj salate tokom cijele godine?
"Nakon nicanja salate norme i intervali zalijevanja se prilagođavaju fazi razvoje biljke i vlažnosti supstrata", navodi Šašić, dodavši da prije presađivanja, na već pripremljenu malč foliju treba izvršiti tretiranje fungicidom sa aktivnom materijom na bazi bakra (protiv plemenjače) i zalijevanje fungicidom sa aktivnom materijom propamokarb-hidrihlorid (protiv polijeganja rasada), a korišćenje insekticida kod pojave prvih jedinjki.
Salata je spremna za presađivanje od 20 do 25 dana nakon sijanja u zavisnosti od primjenjene agrotehnike. Presađuje se u fazi od dva do tri lista.
Tagovi
Proizvodnja salate Plastenička proizvodnja Uzgoj salate Malč folije Tretiranje fungicidom Živko Šašić
Autorica
Više [+]
Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Strna žita...foto: Bojan K.