Pretraga tekstova
Poljoprivredni proizvođači u ovoj opštini nemaju nikakve poticaje od nadležnih tako da se i proizvodnja povrća odvija u dosta ograničenim uslovima, pored toga što proizvedeno nemaju kome prodati.
Krompir je povrće koje se može uzgajati i u krajevima sa nepovoljnijim agroklimatskim uslovima. Klima na području Glamoča je nešto surovija tako da je za uspjeh u njegovoj proizvodnji, u ovom kraju, važno izabrati odgovarajuće sorte.
Koji se sve problemi tom prilikom javljaju i kakve mogućnosti proizvođači imaju prilikom plasmana na tržištu, rekao nam je Nedžad Kovačević, koji se bavi uglavnom uzgojem konzumnog i sjemenskog krompira na tom području.
Prosječna godišnja količina uroda koji ostvari kreće se oko 50 tona, ali prošle godine, kako kaže, imao je problem sa njegovom prodajom jer je u 2020. bio veliki uvoz pomenutog povrća, a stanovništvo u ovom dijelu zemlje uglavnom živi od uzgoja krompira.
"U Bosni i Hercegovini je do 90.-ih godina Glamočki krompir bio najcjenjeniji i najkvalitetniji. Danas ljude interesuje jedino cijena tako da im se može prodati bilo šta ukoliko je jeftino", priča nam Kovačević, naglašavajući da za kvalitet više niko ne pita, a tamošnji proizvođači su u teškoj situaciji zato što većina njih nije ništa prodala, a svi su imali velike troškove pa sad imaju finansijskih problema.
Poljoprivrednicima je najveći izazov plasman proizvedene robe jer je veliki uvozni lobi tako da se domaći proizvodi ne mogu prodati, prema njegovim riječima, skoro pa nikako. Ako i bude nešto, to je po minimalnim cijenama.
"U ovoj godini sve je strašno jeftino. Nema ni prodaje ni kupaca, a ja kao sitni proizvođač imam na stanju oko 40 tona i nisam prodao ni jedan kilogram. Ovakvih kao ja, ovdje ima oko 30 porodica pa sad vidite kakvo je stanje", pojašnjava naš sagovornik.
Za predstojeću sjetvu, ističe, ne pripremaju se nikako. Imaju odličan sjemenski materijal, ali nemaju zato sredstava za ostali neophodni repromaterijal. Poljoprivredni proizvođači u ovoj opštini nemaju nikakve poticaje od nadležnih tako da se i proizvodnja povrća odvija u dosta ograničenim uslovima, pored toga što proizvedeno nemaju kome prodati.
"Po mom mišljenju, velike se malverzacije rade sa poticajnim sredstvima i poljoprivrednici ne trebaju sijati niti se baviti poljoprivredom, ukoliko ostane ovakav sistem", zaključuje on, dodajući da sve više dolazi do izražaja kako ljude uopšte ne interesuje ni kvantitet ni kvalitet, a kada je riječ o kvalitetu Glamočkog krompira ne treba ga puno komentarisati jer kako kaže Kovačević, nema boljeg u bivšoj Jugoslaviji.
Tako je bar bilo ranije, a sada se više ne cijeni ni kvalitet niti rad poljoprivrednika.
Tagovi
Uvoz krompira Glamočki krompir Nedžad Kovačević Plasman proizvoda Prodaja krompira Sjemenski materijal Uvozni lobi
Autor
Više [+]
Ivana Živanić, dipl.ing- master poljoprivrede, rado istražuje aktuelnosti u poljoprivredi. Pristalica zdrave i bezbjedne hrane.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Damir Senjan
prije 14 sati
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
prije 14 sati
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
prije 14 sati
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
prije 3 dana
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
prije 5 dana
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
prije 6 dana
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
prije 6 dana
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.