Uklanjanje zaperaka treba obavljati ručno, dok su još mali - najbolje dok ne pređu dužinu od 5 cm.
Zakidanje zaperaka, poznato i kao pinciranje, jedna je od ključnih agrotehničkih mjera u intenzivnoj proizvodnji paradajza, posebno kod sorti koje rastu neprekidno (nedeterminantne sorte). Ova mjera omogućava pravilno formiranje biljke, bolje provjetravanje i osunčanost, efikasnije korištenje hranjivih tvari te, što je najvažnije, stabilan i visok prinos plodova dobrog kvaliteta.
Zaperci su bočni izbojci koji se razvijaju u pazuhu između glavne stabljike i lista. Njihovo uklanjanje treba obavljati ručno, dok su još mali - najbolje dok ne pređu dužinu od 5 cm. Na taj način rana koja ostaje nakon uklanjanja ostaje mala, brzo zarasta i smanjuje se rizik od ulaska patogena.
Zakidanje zaperaka preporučuje se obavljati tokom toplog, sunčanog i suhog vremena, kako bi biljke bile što otpornije, a uslovi za razvoj bolesti svedeni na minimum. Ako je moguće, nemojte navodnjavati tog dana, jer visoka vlažnost dodatno povećava rizik od infekcija.
Ručno uklanjanje zaperaka je važno i zbog fitosanitarne sigurnosti, naime kada se zaperak prstima otkine, on ostaje u ruci, bez kontakta s ostatkom biljke, čime se znatno smanjuje mogućnost prenosa virusa, posebno u plastenicima gdje su biljke zbijene i uslovi za širenje bolesti povoljniji.
U plasteničkoj proizvodnji paradajza ova mjera ima dodatnu važnost. Zbog zatvorenog prostora i ograničenog kretanja zraka, plastenici imaju idealne uslove za razvoj bolesti, pogotovo kod povišene temperature i vlažnosti. Redovno zakidanje zaperaka doprinosi boljoj prozračenosti biljaka, sprječava zagušenje zelene mase i omogućava lakšu kontrolu mikroklime unutar plastenika.
Pinciranje paradajza: Kada se uklanjaju svi zaperci, a kada ne?
U slučajevima kada se zaperci previše razviju prije uklanjanja, ili kada se rad mora obaviti pri visokoj vlažnosti zraka (npr. zbog vremenskih prilika ili obaveza), preporučuje se tretman fungicidom, prvenstveno botriticidom radi zatvaranja rana i prevencije infekcije, naročito sivom plijesni (Botrytis cinerea), koja je čest problem u plasteničkim uslovima.
Ovom jednostavnom mjerom osigurat će te zdravlje biljke, bolji pristup svjetlosti i zraku, te značajno doprinijeti boljem prinosu i kvalitetu ploda. Redovna praksa zakidanja zaperaka treba biti sastavni dio svake ozbiljne tehnologije uzgoja paradajza u zaštićenom prostoru.
Tagovi
Autor