Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Osnovne smjernice
  • 02.01.2025. 07:30

Na šta obratiti pažnju prilikom kupovine i postavljanja plastenika?

Bilo da ste proizvođač hobista ili se planirate ozbiljnije baviti plasteničkom proizvodnjom, važno je ispoštovati osnovne smjernice.

Na šta obratiti pažnju prilikom kupovine i postavljanja plastenika?
Foto: Shutterstock/schankz
  • 524
  • 53
  • 0

Plastenici su od suštinske važnosti za uspješan uzgoj povrća, cvijeća i drugih kultura, posebno u područjima sa promjenjivim klimatskim uvjetima. Pravilno planiranje i odabir plastenika mogu znatno utjecati na prinos i kvalitet uzgoja. 

Kupovina i postavljanje plastenika zahtijevaju pažljivo planiranje i odabir kvalitetnih materijala kako bi se osigurala dugoročna efikasnost. Postoji nekoliko faktora koji će vam pomoći da maksimalno iskoristite njegov potencijal. 

Osnovne smjernice

Pri odabiru lokacije obratite pažnju na dovoljno sunčeve svjetlosti, jer plastenik treba postaviti na mjesto koje tokom dana prima maksimalno
sunca, idealno je postaviti ga na otvorenom prostoru bez sjene drveća, zgrada ili drugih prepreka. Najčešće se preporučuje orijentacija u pravcu istok-zapad, što osigurava optimalnu izloženost suncu.

Zaštita od vjetra je također važna, jer izloženost jakim udarima može oštetiti konstrukciju i foliju. Poželjno je smjestiti ga u zaklonjenom području ili postaviti vjetrobrane, poput živih ograda, zidova ili umjetnih barijera.

Lučni plastenici su otporniji na opterećenja od snijega i vjetra (Foto: Naila Čaušević)

Tlo ispod plastenika mora imati dobru propusnost kako bi se spriječilo zadržavanje viška vode. Ako je potrebno, osigurajte drenažne kanale ili povišene gredice. Lokacija treba biti lako dostupna za prijevoz alata, sadnog materijala i navodnjavanja, ali i za povremeno održavanje plastenika.

Tip i veličina plastenika

Odabir tipa i veličine plastenika zavisi od svrhe i planiranog obima proizvodnje. Razmislite o količini biljaka koje planirate uzgajati. Manji plastenici odgovaraju hobistima, dok veći omogućavaju intenzivnu proizvodnju. Uzmite u obzir i prostor za rad unutar plastenika, kao i prostor potreban za prozračivanje i navodnjavanje.

Plastenici mogu biti lučni, tunelski, pravokutni ili višekatni. Lučni su otporniji na opterećenja od snijega i vjetra, dok pravokutni nude više iskorištenog prostora. Fiksni plastenici su stabilniji i dugotrajniji, dok montažni nude fleksibilnost i mogu se lako premještati.

Dugotrajnost plastenika zavisi od kvaliteta konstrukcije i materijala. Preporučuju se pocinčane čelične ili aluminijske konstrukcije za okvir, jer su otporne na koroziju i mogu izdržati velika opterećenja.

Folija koja prekriva plastenik treba biti UV-stabilizirana, termoizolacijska i otporna na kidanje. Debljina od 150-200 mikrona obezbjeđuje trajnost i dobru zaštitu biljaka. Ako ga planirate koristiti tokom zime, razmislite o dvostrukoj foliji ili termoizolacijskim panelima za bolju zaštitu od hladnoće.

Ventilacija i regulacija temperature

Efikasna ventilacija i regulacija temperature od suštinskog su značaja za zdrav rast biljaka. Plastenik treba imati prozore ili otvore koji omogućavaju prirodnu cirkulaciju zraka. U većim plastenicima razmislite o ugradnji ventilatora ili automatskih sistema za ventilaciju.

Tokom ljeta, plastenik može postati previše topao. Postavljanje sjenila ili mreža za zasjenjivanje pomaže u održavanju optimalne temperature.
Ako planirate proizvodnju u zimskim mjesecima, razmotrite opcije grijanja, poput toplovodnih cijevi, grijalica ili solarnih sistema.

Prednosti grijanja plastenika u zimskom uzgoju - ima li smisla ?

Efikasno navodnjavanje štedi vrijeme i osigurava optimalan rast biljaka. Sistem kap po kap omogućava precizno i ekonomično zalijevanje biljaka direktno kod korijena.

Ugradnja rezervoara za skupljanje kišnice može smanjiti troškove vode i osigurati ekološku održivost. Moderni sistemi za navodnjavanje omogućavaju podešavanje količine vode i vremena zalijevanja prema potrebama biljaka.

Redovno održavanje produžava vijek trajanja plastenika (Foto: Shutterstock/FotoHelin)

Pravilna montaža odrađuje se u nekoliko koraka:

  • Priprema terena: Teren treba biti ravna i dobro isplanirana podloga. Po potrebi, dodajte pješčanu ili betonsku podlogu radi stabilnosti.
  • Postavljanje temelja: Plastenik treba imati stabilne temelje, posebno u područjima gdje su česti jaki vjetrovi. Možete koristiti betonske sidre ili metalne nosače.
  • Montaža konstrukcije: Konstrukcija mora biti čvrsto povezana i dodatno osigurana prema uputstvima proizvođača.
  • Postavljanje folije: Postavljajte je u toplijim uvjetima kada je materijal elastičniji, pazeći da bude dovoljno zategnuta i pravilno osigurana.

Održavanje plastenika

Redovno održavanje produžava vijek trajanja plastenika i osigurava optimalne uvjete za biljke. Povremeno provjeravajte konstrukciju plastenika na znakove korozije ili oštećenja.

Očistite foliju od prašine, prljavštine i algi kako biste osigurali maksimalnu prozirnost i prolaz svjetlosti. Pravovremeno zamijenite oštećene dijelove konstrukcije ili folije kako biste spriječili veće kvarove.


Tagovi

Postavljanje plastenika Tipovi plastenika Odabir plastenika Smjernice za početnike Plastenička proizvodnja Hobisti


Autor

Jasmin Hodžić

Više [+]

Diplomirani agronom s višegodišnjim iskustvom u proizvodnji voća i povrća, plastenička i organska proizvodnja.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Međunarodno takmičenje u lovu ribe na plovak..."Kup Kečiga 2025." Brčko