Lukov listojed se povremeno javlja. Larve pričinjavaju velike štete na crvenom i bijelom luku, poriluku, krompiru, repi, kupusu, mahunarkama. Veoma brzo mogu u potpunosti da unište gredicu luka.
Vremenske prilike su pogodovale pojavi lukovog listojeda Galeruca tanaceti. Mnogi amaterski i profesionalni uzgajivači crvenog i bijelog luka su ovog proljeća neugodno iznenađeni prisustvom larvi ove štetočine. Razlog nepoznavanja ovog insekta je što se povremeno javlja u vidu masovnih pojava. U godinama pojave zabilježene su velike štete na crvenom i bijelom luku, ali i na drugom uzgajanom povrću.
Lukov listojed ima jednu generaciju godišnje, a prezimljava kao jaje u jajnom leglu. Unutar legla možemo naći od 20 do 70 jaja. Ova jajna legla uglavnom su položena na korovskim biljkama, ali i na ozimom luku. Najčešće jaja polaže na osnovu biljke, blizu zemlje. Tek položena jaja su svijetla, a ženka ih prelije sekretom koji očvrsne na vazduhu i potamni.
Mlade larve se pojavljuju na proljeće, tokom aprila i maja. Larve su dužine oko 1cm, crne i čekinjaste. Po obliku su slične larvama krompirove zlatice, ali su izrazito crne. Kada se pokrenu mogu brzo da se kreću. One se intenzivno hrane i mogu da pričine velike štete na usjevu crvenog i bijelog luka, čak i da ga u potpunosti unište.
Osim crvenog i bijelog luka napadaju i ostale pripadnike porodice lukova (poriluk, luk ljutiku). Na njihovom meniju su krompir, repa, kupus, mahunarke, razne vrste cvijeća, ljekovitog i začinskog bilja i drugog gajenog bilja. Osim vrsta koje uzgajamo, larve se hrane vrstama koje rastu na livadama i njivama: hajdučkom travom, hoću – neću, maslačkom, mrtvom koprivom i sličnim vrstama.
Smatra se da je masovna pojava kada se na 1m² nađe 150 jedinki. Dovoljno je da su dvije biljke luka napadnute i da na njima pronađete ovaj broj larvi. Problem sa larvama lukovog listojeda je što se one sele od biljke domaćina na okolne biljke i veoma brzo mogu da napadnu sve biljke na jednoj gredici u bašti.
Larve se krajem maja preobražavaju u lutke i nakon tri sedmice, tokom juna, dolazi do pojave odraslih jedinki. Nakon kraćeg perioda ishrane odrasle jedinke se povlače i padaju u ljetnu dijapauzu da bi se ponovo pojavile tokom jeseni, od septembra, i položile jaja za sledeću generaciju.
Pošto se štetočina pojavljuje povremeno, u zavisnosti od vremenskih prilika, njezino suzbijanje nije jednostavno. U godinama pojave potrebno je koristiti pripravke koji će biti veoma efikasni kako bi što brže eliminisali larve, jer su one veoma proždrljive.
Ovaj prirodni pesticid se pokazao veoma efikasan u borbi protiv larvi lukovog listojeda. Tri ploda čili paprike kuvati u 1l vode. Kada proključa ostaviti da se ohladi, procijediti i razblažiti sa 10l vode. Tretiranje ponoviti nekoliko puta tokom proljeća i u zavisnosti od intenziteta napada.
Treba izbjegavati prekomjernu upotrebu pesticida, ali i upotrebu soli čemu mnogi uzgajivači pribjegavaju.
So i ulje u bašti, brašnom protiv mravi i ostali biseri kojih se moramo odviknuti
Tagovi
Autorica