Pretraga tekstova
Štete nanosi odrasli insekat praveći okrugle rupice na lišću. Jak napad se očekuje za topla i suha vremena, a najveće probleme prave na presadnicama.
Kupusni buhači (Phyllotreta nemorum, P. atra, P. nigripes i P. undulata) su štetočine koji najčešće prave štete na kupusnjačama, a mogu se javiti i na ostalom povrću posebno u vrijeme suše.
Ovi insekti su dugi svega 1,5 do 3,5 mm, boja im je sjajnocrna, tamnoplava ili tamnozelena, a kod nekih vrsta postoji uzdužna pruga na pokrilju zbog koje ih je lako prepoznati. Oni se kreću skakanjem s biljke na biljku (poput obične buhe) i zbog specifičnog kretanja lako se uočavaju.
Probleme prave odrasle jedinke praveći rupice na lišću koje nakon njihovih pohoda izgledaju poput sita, a najveće štete prave na kupusnjačama koje se proizvode prvenstveno zbog lisne mase. Njihov jak napad očekuje se za vrijeme toplih i sunčanih dana, a najviše štete nanose mladim biljkama, pogotovo presadnicama koje zaostaju u rastu i daju niži prinos. Kasniji napad na veće biljke ne smeta toliko njihvom rastu i razvoju koliko im smanjuje tržišnu vrijednost.
Nakon kopulacije (parenja), ženke odlože jaja u tlo ili na biljkama iz kojih se izlegu larve koje prave neznatne štete na listu ili korijenu. Buhači imaju jednu do dvije generacije godišnje.
U tlu prezimljuju odrasli oblici, a čim je temperatura iznad 18°C izlaze iz zemlje i počinju s ishranom. Stoga je prije sadnje presadnica potrebno sprovesti preventivne mjere za suzbijanje štetočina poput buhača, kupusne muhe, lisnih sovica, stjenica, brašnene vaši i sl.
Presadnice se potapaju neposredno prije sadnje u škropiva i to u trajanju od 15 minuta. Sredstva koja se koriste za potapanje su na bazi imidakloprida poput Boxer 200 sl, Confidor sl 200, Dali i Kohinor 200 sl.
Osim toga, postoje i mjere koje ne uključuju zaštitu hemijskim sredstvima, o čemu smo na Agroklubu već pisali.
Suzbijanje se preporučuje kada je uništeno 10% lisne površine, posebno vodeći računa o vremenu jer kako je već spomenuto, u sušna vremena buhači nanose značajne šete. Za odbranu od ove štetočine na manjim površinama poput vrtova mogu se koristiti i posebne mreže koje propuštaju svjetlost, a sprječavaju ulaz.
Tagovi
Kupusni buhač Phyllotreta nemorum Štetočine kupusnjača Štetočine rasada Štetočine presadnica Crna bubica Crna buha
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
poceo otkup jedne od najcijenjenih gljiva među beračima iste.
tekst- soon :)
Jasmin Hodžić
prije 2 tjedna
Slažem se za ukus, a na tom području ih ima najviše na našem kantonu ! 😇 Slažem se za ukus, a na tom području ih ima najviše na našem kantonu ! 😇
Danijela Plavšić
prije 2 tjedna
Smčak, šmrljci...kako sam samo slabo oko imala nekad 80-tih tražeći ih u selima po dno Vlašića, dok rodica pronađe pet ja tek jednu, a tek ukus Više [+] mmm...meni su sve gljive ljepše od bilo kog pečenja...prava gljivarka :)