Pretraga tekstova
Svakih deset dana vršite prihranu kalcijumom kako ne bi došlo do pojave vršne truleži plodova, a do početka branja jednom izvršiti prihranu mikroelementima s naglašenim postotkom magnezijuma
Prihrana krastavca salatara obavlja se u tri faze i za svaku se koriste različite formulacije NPK đubriva kao i potrebne količine po biljci.
Prva je faza se vrši NPK đubrivima formulacije 1:3:1 ili 1:4:1 u količini od 2 grama po biljci sedmično. U drugoj, fazi porasta do prvog branja, prihrana se vrši NPK đubrivima formulacije 1:1:1, u istoj količini. Treća je faza od početka branja pa do kraja branja, u njoj se prihrana vrši formulacijama 2:1:2 ili 2:1:3 u količini do 3 grama po biljci sedmično. Ako imamo veći broj zametnutih plodova prihrana se može promijeniti u đubrivo s naglašenim sadržajem kalijuma formulacije 2:1:4 ili 1:1:4 u navedenoj količini za ovu fazu.
Svakih deset dana vršite prihranu kalcijumom kako ne bi došlo do pojave vršne truleži plodova, a do početka branja jednom izvršiti prihranu mikroelementima s naglašenim postotkom magnezijuma.
Za praćenje vlažnosti zemljišta potrebno bi bilo koristiti mjerne instrumente – tenziometre koji pokazuju trenutnu vlažnost zemljišta. Najbolje bi bilo da se PVK (poljski vodni kapacitet) održava na 70 posto tako da bi biljke u svakom trenutku imale lako dostupnu vodi.
Najveći akcenat što se tiče zaštite treba staviti na plamenjaču i pjegavost lista. Zaštitna sredstva koja se koriste su na bazi: metalaksil, mankozeb, azoksistrobin, propineb, piraklostrobin, fosetil-aluminijum, dimetomorf i dr. Preporučuje se korištenje fungicida s jednom ili dvije aktivne materije.
Isto tako, aktivne materije prilikom svakog tretiranja treba mijenjati da patogeni ne bi razvili otpornost. Količina i koncentracija zaštitnog sredstva treba da je prilagođena fazi razvoja biljke. Tretiranje se uvijek vrši od vrha prema korijenu.
Prilikom pojave prvih cvjetova treba voditi računa o pojavi tripsa i vršiti preventivna tretiranja insekticidima na bazi abamektina. Za praćenje brojnosti insekata vrši se postavljanjem plavih ljepljivih ploča/traka, na 100 metara kvadratnih plastenika potrebno je pet traka.
Drugi štetni insekt su lisne uši, pa njihovu pojavu i brojnost treba pratiti jer su one jedni od prenosnika virusa. Praćenje se vrši pomoći žutih ljepljivih ploča, a tretiraju se kada broj insekata prelazi ekonomski prag štetnosti insekticidima na bazi flonikamida i piriproksifena. Isto tako, površine oko plastenika treba održavati, najbolja je stalna dodatna obrada (tanjiranje ili frezanje) ili postavljanje mreže protiv insekata na otvorima plastenika.
Tagovi
Kornišoni Prihrana krastavaca Zaštita krastavaca Krastavac salatar Plastenička proizvodnja
Autorica
Više [+]
Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Damir Senjan
prije 2 dana
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
prije 2 dana
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
prije 2 dana
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
prije 5 dana
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
prije 6 dana
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
prije 1 tjedan
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.