Pretraga tekstova
Kao i kod svake druge biljke i kod paprike je neophodno obezbijediti dovoljno hrane tokom cijelog vegetacionog perioda, a naročito u vrijeme povećanih potreba za vodom.
Paprika je najosjetljivija na nedostatak zemljišne vlage poslije presađivanja i u fazi cvjetanja i razvoja plodova. Nakon ukorjenjavanja papriku treba zaliti sa oko 20-30 l/m<sup>2</sup>. Kontrolu stanja usjeva obaviti nakon pet do sedam dana i ako je potrebno popuniti prazna mjesta i ponoviti navodnjavanje, navodi stručnjak za povrtarstvo Gordana Marušić.
Navodnjavanje može biti sistemom kap po kap, koji se smatra i najefikasnijim jer obezbjeđuje optimalan odnos vode i vazduha u zemljištu, kao i dobro ukorjenjavanje biljke. Preko ovog sistema, ukoliko je potrebno prihranjivanje mogu se dodati vodotopiva mineralna đubriva.
Tradicionalni sistem navodnjavanja je potapanjem i brazdama, dok se vještačka kiša koristi samo u slučaju da ne postoji druga mogućnost, naglašava Marušić.
Važnost navodnjavanja za Agroklub ranije je istakao i proizvođač iz Prigrevice kod Apatina Dejan Čula. Kod ovog povrća je bitno da konstantno ima vode, pogotovo kada je u cvijetu, ali i tokom plodonošenja i zametanja plodova.
Kao i kod svake druge biljke i kod paprike je neophodno obezbijediti dovoljno hrane tokom cijelog vegetacionog perioda, a naročito u vrijeme povećanih potreba za vodom.
Svaka faza podrazumijeva i određenu količinu hraniva. Tokom ukorjenjavanja, potrebno je dodati fosfor (1:4:1) čime se pospješuje razvoj korijena, a njegov značaj se povećava ukoliko je zemljište hladnije. Fosfor je bitan i konstantno prisutan sve do i tokom cvjetanja.
Nakon ove faze, dolazi do početnog porasta i zametanja plodova. Tada je neophodno obezbIJediti ujednačen odnos NPK hraniva (1:1:1), sve do početka intenzivnog cvjetanja i oplodnje. Do prve berbe treba dodavati kalijum i azot (2:1:3), čime se pospješuje boja, ukus, kvalitet i trajnost plodova, ističe stručnjak.
Potrošnja azota se povećava sa povišenim temperaturama i jačom svjetlošću. Tokom intenzivnog plodonošenja, pa do kraja berbe, treba učestaliti kalijum (2:1:4). Fertigacijom i folijalnom prihranom treba dodavati i kalcijum jer njegov nedostatak dovodi do truleži na vrhu ploda.
Nakon svakog prihranjivanja neophodno je navodnjavanje, zbog unošenja đubriva u zemljište, kao i međuredno kultivisanje i okopavanje, čime se omogućava dostupnost azota biljkama.
Folijalna prihrana je također poželjna jer se njome obezbjeđuje bolji porast, ali i zdravstveno stanje biljke, zaključuje Gordana Marušić.
Tagovi
Navodnjavanje paprike Gordana Marušić Prihranjivanje paprike Folijarna prihrana NPK u ishrani paprike Kap po kap
Autorica
Više [+]
Diplomirani novinar specijalizovan za agro novinarstvo. U poslu i životu vodi se Ničeovom formulom sreće: jedno "da", jedno "ne", jedna prava linija, jedan cilj...
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
poceo otkup jedne od najcijenjenih gljiva među beračima iste.
tekst- soon :)
Jasmin Hodžić
prije 2 tjedna
Slažem se za ukus, a na tom području ih ima najviše na našem kantonu ! 😇 Slažem se za ukus, a na tom području ih ima najviše na našem kantonu ! 😇
Danijela Plavšić
prije 2 tjedna
Smčak, šmrljci...kako sam samo slabo oko imala nekad 80-tih tražeći ih u selima po dno Vlašića, dok rodica pronađe pet ja tek jednu, a tek ukus Više [+] mmm...meni su sve gljive ljepše od bilo kog pečenja...prava gljivarka :)