Pretraga tekstova
Ne dopustite da se ovosezonske bolesti koje su napale paradajz prenesu i na iduću godinu. Poduzmite preventivne mjere.
Paradajz je sklon različitim gljivičnim, virusnim i bakterijskim oboljenjima s kojima se borimo tijekom cijele sezone uzgoja
Sigurno ste se susreli s plamenjačom, pjegavostima lista i sličnim oboljenjima koristeći neka od konvencionalnih ili ekoloških pripravaka.
Kako biste iduće godine umanjili mogućnost da paradajz ponovo oboli (što ipak najviše ovisi o vremenskim prilikama), napravite nekoliko preventivnih mjera.
1. Zaražene ostatke paradajza ne ostavljajte na bašči ili njivi. Virusi, bakterije i gljivice prodiru u zemlju, ondje ostaju i samo čekaju iduću godinu da se ponovo zalijepe na zdravu biljku. To čak ne mora biti paradajz nego i kulture koje su sklone ovim oboljenjima (krastavci, bundeve, krumpir).
2. Zaražene ostatke nemojte bacati ni u kompost jer ćete tako prenijeti oboljenje na zemlju. Zražene biljne ostatke je zato najbolje spaliti.
3. Dezinficirajte kolce koje koristitite za vezanje paradajza. S kolaca prvo maknite vezice i bacite ih. Bilo da se radi o drvenim, metalnim ili plastičnim kolcima, očetkajte ih žičanom četkom za alat i pokušajte ukloniti što više zemlje.
Nakon toga ih dezinficirajte klorom u omjeru 1 dio klora, 9 dijelova vode.
Otopinu klora i vode ulijte u veliku posudu (veliko korito) te ostavite kolce da se namaču najmanje pola sata.
Dezinfekciju možete napraviti i s amonijevim kloridom gdje je jedna žlica dovoljna za galon vode (4,5 litre vode) ili s vodikovim peroksidom.
Nakon što ste kolce dezinficirali, pustite ih da se osuše na zraku te ih do proljeća spremite na suho mjesto.
Jedan od načina dezinfekcije je da kolce kratko prijeđete plamenom, najbolje pomoću brenera.
Foto: Bigstockphoto/kalim
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Dezinfekcija kolaca za paradajz Kolci za paradajz Plamenjača Paradajz Uzgoj paradajza
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Isplaćeni općinski poticaji za poljoprivredu Općina Bugojno je jučer na račune korisnika, koji su aplicirali za poljoprivredne poticaje u ovoj godini, uplatili novčana sredstva za ovu namjenu. Ukupna isplaćena sredstva su 494 732 KM za 393... Više [+]
Isplaćeni općinski poticaji za poljoprivredu
Općina Bugojno je jučer na račune korisnika, koji su aplicirali za poljoprivredne poticaje u ovoj godini, uplatili novčana sredstva za ovu namjenu. Ukupna isplaćena sredstva su 494 732 KM za 393 korisnika od čega 346 fizičkih i 47 pravnih lica. Fizičkim licima isplaćeno je 290 546 maraka, a pravnim licima 204 186 KM.
Ovo je po prvi put od kako Općina Bugojno iz Budžeta isplaćuje poljoprivredne poticaje, da to uradi u cijelom iznosu i prije proljetne sjetve, što je veliki iskorak za poljoprivredne proizvođače, kojima je sada lakše planirati svoje aktivnosti na imanjima kojima gazduju.
Foto: Bugojno Danas
Selma Mujić
prije 1 tjedan
Što će reći da je jedna općina u SBK, isplatila otprilike koliko iznosi 20% agrarnog budžeta ovog kantona sa 12 općina. Što će reći da je jedna općina u SBK, isplatila otprilike koliko iznosi 20% agrarnog budžeta ovog kantona sa 12 općina.
Jasmin Hodžić
prije 1 tjedan
Malo dobre i pozitivne poljoprivredne prakse 😇 Malo dobre i pozitivne poljoprivredne prakse 😇